Mégsem segít a szívnek és vérereknek?
A folsavnak mindegy, kapunk-e második szívrohamot
Egy több mint nyolcszáz ember részvételével készült kutatás alapján úgy tűnik: a folsav nem csökkenti a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát.
2011.05.20 17:00medipress.huMinderre a Wageningen Egyetem kutatói hároméves tanulmánya világított rá, melyet az American Journal of Clinical Nutrition szaklapban publikáltak. Az az elmélet, hogy a folsav csökkenti a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát, hatvan évvel ezelőtt vert gyökeret.
A kutatók felfedezték, hogy az egy bizonyos örökletes rendellenességben szenvedő emberekben már nagyon fiatalon kialakulnak szív-érrendszeri betegségek és agyvérzés.
Ezeknél az embereknél a vér homocisztein szintje magas. Később kutatást végeztek az ebben a betegségben szenvedőkön, és kiderült, hogy minél magasabb a homocisztein szintje a vérben, annál nagyobb a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázata.

Mivel epidemiológiai kutatásokban nehéz megállapítani ok-okozati összefüggéseket, a logikus lépés az volt, hogy specifikus kísérleteket végeztek.
Mivel a B6, a B12 vitaminok és a folsav hatékonyan csökkentik a homocisztein szintjét, felmerült a kérdés, vajon képes-e ugyanerre a szív-érrendszeri betegségek esetében is.
A szívrohamból vagy stroke-ból felépült betegek esetében nem ez volt a helyzet. A második szívroham esélye nem csökkent.
A Wageningen Egyetem kutatói 1999-ben kezdték meg hároméves kutatásukat több mint 800 ötven és hetven év közötti ember részvételével, akik magas vér homocisztein szinttel rendelkeztek, de szinte egyáltalán nem szenvedtek kardiovaszkuláris betegségekben.
A csoport fele nagy dózisú folsavat kapott naponta, a másik fele pedig placebót szedett. A folsav negyedével csökkentette ugyan a homocisztein szintjét, de sem az érfalak vastagságát, sem rugalmasságát nem változtatta meg jelentős mértékben.
Ebből kifolyólag a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát sem változtatta meg. Petra Verhoef, a kutatás vezetője szerint a kísérlet megerősítette, hogy az extra folsav nem képes megelőzni a kardiovaszkuláris megbetegedések kialakulását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06