A stressz a baba apjára is hatást gyakorol
Menjenek a kispapák is terhes tanácsadásra?
A terhességgel összefüggő stressz a gyermeket váró kispapákra is hatást gyakorol, ami viszont a várandós kismama és gyermeke egészségére is kihat. Szakemberek szerint az egészségügyi ellátásban a férfiak és a nők számára egyaránt kellene tanácsadást és értékelést biztosítani.
2011.05.19 19:00medipress.huA Missouri Egyetem kutatói kimutatták, hogy a terhességgel összefüggő stressz a gyermeket váró kispapákra is hatást gyakorol, ami viszont a várandós kismama és gyermeke egészségére is kihat.
ManSoo Yu, az egyetem közegészségügyi programjának vezetője szerint a stressz csökkentése és a pozitív terhességi kimenetelek elősegítése érdekében az egészségügyi ellátásban a férfiak és a nők számára egyaránt kellene tanácsadást és értékelést biztosítani.
A terhes nők mentális rendellenessége, melyet a szorongás, a társadalmi támogatottság hiánya vagy az alacsony önbecsülés válthat ki, negatívan befolyásolhatja a gyermek egészségét.
A pszichológiai és társadalmi tényezők a nők esetében jól dokumentáltak, a férfiak összefüggésében azonban csak kevés kutatás készült. Yu professzor úgy véli, hogy a férfiak fontos szerepet töltenek be a várandós kismama támogatásában és gondozásában.

„A férfiakat sajnos nagyon gyakran a terhesség folyamatának egyszerű megfigyelőjének tartják” – állítja a professzor. „Tanácsos lenne a nők és a férfiak érzelmi jólétére egyaránt odafigyelni. A kispapák számára nyújtott szülés előtti ellátás arra ösztönözné az apákat, hogy vállaljanak aktív szerepet a terhességben, ami az anya és gyermeke egészségének kedvezőbb kimeneteléhez vezet.”
A kutatás kimutatta, hogy a férfiak a terhességgel összefüggő problémákat, köztük a családi problémákat is pénzügyi stressztényezőként dolgozzák fel, míg a nők érzelmi stressztényezőként élik meg. A férfiak és a nők másképp kapnak támogatást partnerüktől.
A tanulmányban a férfiak érzelmi támogatást kaptak társuktól, a nők viszont kézzel fogható támogatást kaptak, például tettek formájában, a feladatokban vagy ellátásban nyújtott segítségen keresztül.
Yu szerint ezeknek az eltéréseknek a megértésével a szakemberek jobb tanácsadást és szolgáltatást nyújthatnak a gyermeket váró szülőknek. A férfiak például költségvetést készíthetnek a financiális stressz oldása érdekében, a nők pedig a tanácsadás során megérthetnék az érzelmi stressztényezőket.
A kutatásból az is kiderült, hogy a terhesség alatt a kismamák önbecsülése magasabb, mint a férfiaké. Ez azért fontos, mert az alacsonyabb önbecsülés összefüggésbe hozható a droghasználattal.
A férfiak saját képességeinek kritizálását azért kell visszaszorítani, mert a kutatás szerint a droghasználat az érzelmi stresszel állt összefüggésben a férfiak körében.