Ikernővérének köszönheti a kisgyermekét
Áldás 39 évesen: átültetett petefészekkel lett babája egy francia nőnek
Egy kromoszómabetegséggel együtt élő nő az a világon elsőként az ikernővérétől kapott petefészek segítségév elesett teherbe, és egészséges lánynak adott életet.
2011.04.20 16:00medipress.huA Victoriának keresztelt baba Párizs környékén született március 8-án, és az orvosi vizsgálatok megerősítették, hogy sem édesanyjától, sem nagynénjétől nem örökölte a Turner szindrómát.
Az anya, a francia Karine Thiriot másfél évtizede várta, hogy teherbe essen (Barcelonában mesterségesen megtermékenyített petesejtet is ültettek a szervezetébe), míg végre közel 39 éves korában megszületett várva várt gyermeke.

Dr. Jacques Donnez, belga szülész-nőgyógyász 2009. augusztusában végezte el a szövetátültetést, amely Európában az első ilyen jellegű beavatkozás volt, és aki azóta már egy másik hasonló operációt is elvégzett.
Karine-nak a Turner szindróma következtében hiányzott a saját petefészke, de a szintén Turner szindrómás ikernővérének már volt két saját gyereke, így ideális petefészekdonornak ígérkezett.
Az egypetéjű ikrek közötti szövetátültetés nem igényel kilökődés elleni kezelést, a kilökődés ugyanis komoly veszélyt jelentene a terhesség kihordására.
A Turner-szindróma veleszületett kromoszóma-rendellenesség, amely átlagosan 2500 nő közül egynél fordul elő. Néhány hónappal a transzplantáció után Karine reprodukciós ciklusa saját magától helyreállt, és természetes módon teherbe tudott esni.
Kapcsolódó írások:
- A policisztás petefészek betegség
- Őssejtekkel a petefészek újra működhet
- Petefészek-átültetés után két gyereke született egy nőnek
- A Teremtés koronája: gyorsan fejlődik az emberek és a csimpánzok Y-kromoszómája
- A két X kromoszómás férfiak is apák lehetnek egy műtéttel
- Az X- és az Y-kromoszóma képes kommunikálni egymással
- Átültetett petefészek adhat esélyt a késői gyerekvállalásra