Sokszor indokolatlanul használjuk - állítja a WHO
Szedjük az antibiotikumot, ha kell, ha nem?
Ma van az Egészségügyi Világnap - Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO, 1948-ban ezen a napon kezdte meg intézményes működését, melyre azóta április 7-én, az Egészségügyi Világnapon emlékezünk. Ezévi üzenetében a WHO az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia világméretű terjedésére hívja fel a figyelmet.
2011.04.07 09:03ma.hu - Fotó: labtestonlineAz antibiotikumok használatának évtizedei alatt olyan súlyos, és gyógyíthatatlan – mégis gyakori - betegségek zárlatát sikerült feltörni, melyek gyermekek, felnőtt betegek, és idősek halálát okozták még alig száz évvel ezelőtt is.
E szerek hétköznapi, és sokszor indokolatlanul gyakori használatának azonban napjainkban már belátható, és aggasztó következményeivel kell számolnunk.
A fertőző mikoorganizmusok mind szélesebb körben tapasztalható rezisztenciájával kell szembesülnünk, mely jelenség gyakori betegségek, fertőzések alkalmával – tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, stb. - ismét szedi áldozatait.
A megoldás az antibiotikumok ésszerű, és indokolt esetekre szorítkozó használata, valamint az immunrendszerünk támogatása, megerősítése. A hangsúlyt tehát a megelőzésre és a mindennapi egészségmegőrzésre kell helyeznünk.

Hangsúly a megelőzésen
A megelőzésben nagyobb felelősség, és több feladat hárul az egyénre, akinek ma már rendelkezésére állnak azok a szűrővizsgálatok, melyek segítségével kézben tarthatja egészségét. Az Internet, az otthon is elérhető információ pedig testközelbe hozza, és a mindennapokban is leegyszerűsíti a feladatokat, bővíti a lehetőségeket.
A közelmúltban útjára indult új laboratóriumi információs adatbázis, a labtestonline.hu élő, szervezett használati útmutató mindennapi egészségmegőrzésünkhöz. Informál a betegségekről, a tünetekről, a vizsgálatok menetéről, az ajánlott szűrésekről, a rizikófaktorokról, és bárki számára érthetővé teszi a laboratóriumi leletek sorait.
Biztonságot ad, és vezet bennünket az egészség útján, megkönnyítve az orvosainkkal, családunkkal és egészségünkkel való együttműködést is.
Szűrővizsgálatok mindenkinek
A szűrővizsgálatok sajnos hazánkban még nem gyakoriak, holott ezt bárki kérheti akkor is, ha nem tapasztal tünetet, csupán egy általános tájékozódást szeretne aktuális egészségügyi állapotáról.
A szűrés során az adott környezetre jellemző betegségek előfordulását ellenőrzik, szokásos laborvizsgálatokkal. Ilyenkor leplezhetünk le olyan bennünk bujkáló betegségeket, fertőzéseket is, melyek esetleg még tünetmentesek.
A leletünket kézbe kapva az interneten böngészhetünk a labtestsonline.hu oldalon. A valós értékelést persze minden esetben szakorvosra kell bízni. A laborleletek alapján vannak betegségek, - vérzékenység, cukorbetegség - melyek egyértelműen diagnosztizálhatók, illetve nyomon követhetőek. Más betegségek kevésbé mutatkoznak meg.
Rendszeres, éves szűrővizsgálatokkal, a laborleletek értékelésével, egészségünk karban tartásával azonban jelentősen csökkenthető volna az egy főre jutó gyógyszerfogyasztás mennyisége. Ezzel sokat tehetünk közérzetünkért, társadalmunkért, és jövőnkért.
Lépéselőnyben a betegséggel szemben
A labtestsonline.hu elindulása lehetővé tette, hogy az orvos, és a beteg között egy mélyebb és komolyabb párbeszéd kezdődhessen meg. Hogy lépéselőnyben lehessünk a betegségekkel szemben. A betegek a saját életmódjukkal, attitűdjükkel, sokat ronthatnak, de javíthatnak is az állapotukon, mely a folyamatban a labtestsonline.hu is segítséget nyújt.
Örvendetes volna, ha a weboldal szellemisége nyomán mind többen jelentkeznének szűrővizsgálatokra, hogy csökkentve gyógyszerfogyasztásunkat, megőrizve egészségünket - jó példát mutathassunk itthon és a nagyvilágban.