Van, akinek 400-szor is elakad a légzése
"Nem vesz levegőt!" - Az alvási apnoé igenis lehet veszélyes
Több tévhit is létezik az alvási apnoéval kapcsolatban - aki ebben szenved, képes állandóan kialvatlannak érezni magát, hiszen akár 400-szor is elakadhat a légzése éjjel, ez felébreszti, de ő nem észleli ezt.
2011.03.18 10:50ma.huSzámos tévhit kering az alvási apnoéval kapcsolatban - a probléma nem kevés embert érint, de sok esetben nem tudjuk, mi igaz róla, és mi nem.
A horkolás például nem egyenlő az alvási apnoéval, valóban lehet annak jele, de van különbség a kettő között.
Akik alvási apnoéban szenvednek, akár 400 alkalommal is megáll a légzésük az éjszaka folyamán 10-30 másodpercre, amikor azonban a légzés újra normális, horkolás is hallható. Az apnoé miatt azonban igen kialvatlannak érzi magát az ember napközben.

Az alvási apnoé igenis lehet veszélyes. Érdemes orvoshoz fordulni tanácsért!
Ha gondok vannak a pihentető alvással, az bizony mindenre rányomja a bélyegét, fáradt a test és az agy is. Kapcsolatban állhat a munkahelyi- és közlekedési balesetekkel, a szívrohammal és a stroke-kal.
Az apnoé valóban blokkolja a légzést egy rövid időre, hiába próbálunk lélegezni, a légzőizomzat nem működik, és nincs légzés.
A centrális alvási apnoé szindróma lényege, hogy több, mint 15 másodpercig tartó légzésszüneteket észlelhetünk, az állapot akár életveszéllyel is járhat. A vérben értékelhetően csökken az oxigén mennyisége, ha hosszú időre leáll a légzés.
Nemcsak időseket fenyeget
Tévhit, hogy csak az idősebb korosztályban figyelhető meg az alvási apnoé. Valóban elsősorban náluk, minden negyedik ember közül egynél előfordulhat a 60 év fölötti lakosságból.
Az igazság az, hogy már 40 év felett egyre gyakoribb, valójában bármelyik életszakaszban szenvedhet tőle az ember. Sőt, a gyerekek is szenvedhetnek alvási apnoétól, de a tünetek általában enyhék és általában kinövik. Néhányuknál ugyanakkor előfordulhat komoly egészségügyi probléma az alvási apnoé eredményeként.

Alkohollal jobban megy?
Vannak, akik a pihentetőbb alvás érdekében alkoholt fogyasztanak lefekvés előtt. Tévedés azonban, hogy ez segíti a nyugodt alvást, a szeszes ital miatt ugyanis elernyednek az izmok a torok hátuljában, amely elősegítheti a légzéskimaradást. Az altató tabletták is ugyanezt érhetik el.
Sokan nem hisznek benne, de a súlyvesztés segíthet alvási apnoéban szenvedőknél. Már kevés kiló leadása is javíthat a helyzeten. Akárcsak a dohányzás elhagyása.
Az alvási póz is segíthet. Ha oldalunkon, és nem hagyatt fekve alszunk. Léteznek speciális párnák is, melyek segítenek abban, hogy oldalt fekve maradjunk az éjszaka folyamán. .
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06