Tünetek és megelőzés
Vedd észre a szénmonoxid-mérgezést!
Télen a sütők és melegítő berendezések miatt nagyobb az esélye a szénmonoxid-mérgezésnek. A megelőző intézkedések megtétele otthonunkban és a munkahelyünkön életeket menthet.
2011.02.04 09:09medipress.huMivel színtelen, szagtalan gázról van szó, életveszélyes, ha nem tesszük meg a megfelelő óvintézkedéseket, és nem ismerjük fel időben a mérgezés jeleit. Ha felmérjük a kockázatot, és megtesszük a megfelelő lépéseket, azzal megmenthetjük a magunk- és a környezetünkben élők életét.
Az Egyesült Államokban évente 400 életet követel a szénmonoxid-mérgezés, miközben húszezren keresik fel tüneteivel az orvosokat, akik közül négyezer embernek lesz szüksége kórházi kezelésre – áll az amerikai Kórellenőrzési- és Megelőzési Központ jelentésében.

Érdemes komolyan venni már az első jeleket!
A szén-monoxid mérgezés jelei
Minden fűtési idényben hallani olyan halálesetekről, amelyeket régebbi típusú kazán, nem ellenőrzött kémény vagy rossz kályha okoz. Hogyan ismerjük fel a veszélyt és mit tegyünk mérgezés gyanúja esetén?
A szén-monoxid (CO) tökéletlen égéskor keletkezik, és mivel az oxigénnél 300-szor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, súlyos oxigénhiányt okoz a szervezetben, károsítva az agyat, a tüdőt, a szívet.
Tartós belélegzés esetén akár halálhoz is vezethet, de gyakran időben elkezdett kezelés mellett is maradandó károsodást okoz. Azokban a lakásokban, ahol kályhával fűtenek, vagy régebbi típusú kazán, konvektor van, fennáll a szén-monoxidmérgezés lehetősége.
A szén-monoxid mérgezés tünetei
A szénmonoxid-mérgezés tünetei a következők: fejfájás, szédülés, gyengeség, hányinger, hányás, mellkasi fájdalom és zavartság.
A felismerést azonban megnehezíti, hogy ezek más betegség velejárói is lehetnek.
A fejfájást és a levertséget könnyen tulajdoníthatjuk egy egyszerű influenzának.
Van ok a gyanakvásra, ha a háztartásban vagy a munkahelyünkön egyszerre többeken törnek ki ezek a tünetek.
A következők segítenek megelőzni a szénmonoxid-mérgezést:
o Mindig szakértővel szereltessük be és tartassuk karban a gázzal működő berendezéseket.
o Szereljünk fel szénmonoxid-érzékelőket házunk minden szintjén, különösen a hálószobák közelében.
o Soha ne hagyjuk járni az autó motorját az üres garázsban.
o Ne használjunk hordozható, láng nélküli melegítő berendezéseket a lakáson belül.
o Széntüzelésű grillsütőt szintén csak a szabadban használjunk.
o A lakásban használt, gázzal működő berendezéseken mindig legyen megfelelő nyílás.
o Bizonyosodjunk meg róla, hogy a kályha csöve tüzeléskor szabadon van.
o Kéményünket ellenőriztessük és tisztíttassuk rendszeresen. Ne feledjük! Csak néhány apró dolog, de ezek betartásával biztonságban élhetünk.