Hogyan kezeljük a nazális panaszokat?
Orrdugulás és asztma
Egy új tanulmány szerint az orrdugulás a súlyos asztma jele lehet. A szerzők szerint eljött az ideje, hogy a szakemberek rendkívüli körültekintéssel kezeljék a nazális panaszokat.
2010.12.27 12:00medipress.hu
A Sahlgrenska Akadémia Krefting Kutatóközpontjának további kutatása arra is rávilágít, hogy a súlyos asztma gyakoribb, mint korábban gondolták.
A Respiratory Research szaklapban közzétett populációs tanulmány 30 ezer véletlenszerűen kiválasztott alanyt vizsgált Svédország nyugati részén, és egészségük különféle aspektusairól kérdezte ki őket.
„Ez az első alkalom, hogy a súlyos asztma előfordulási gyakoriságát populációs tanulmány keretében értékelték ki. A dokumentációból az derült ki, hogy Nyugat-Svédország népességének 2 százaléka szenved súlyos asztmában” – nyilatkozta Jan Lötvall, a tanulmány egyik szerzője.
„Ez arra utal, hogy a súlyos asztma sokkal gyakoribb, mint eddig gondoltuk, és az egészségügyi szakembereknek még nagyobb figyelmet kell az ilyen tüneteket mutató betegekre fordítaniuk.”
A felmérés arra is rávilágított, hogy a kifejezettebb nazális tünetek, például a krónikus orrmelléküreg-gyulladás, vagyis a hosszan tartó orrdugulás és orrfolyás, összefüggésbe hozható az asztma súlyosabb formáival.
Jan Lötvall azt javasolja, hogy azokat a betegeket, akik nazális panaszokról számolnak be, esetleg az alsó légutak enyhébb tüneteivel, például zihálással, fizikai megerőltetés során jelentkező légszomjjal, illetve légzési panaszok okozta éjszakai felriadással együtt, ki kell vizsgálni asztmára.
Kapcsolódó írások:
- Asztma Világnap: szoros az összefüggés a szénanátha és az asztma között
- A szénanátha és az asztma együtt még veszélyesebb
- A feketeribizli mérsékli az allergiás eredetű asztma tüneteit
- Óvatosan: a hormonpótlás növelheti az asztma kockázatát
- Összefügg a méhen belüli fertőzés és az asztma
- Az asztmások számára különösen fontos a leszokás