Nyugalomterápia

Nyugtató hatással van a zenehallgatás a súlyos betegekre

Nyugtató hatással van a zenehallgatás a kórházi lélegeztető gépekre kapcsolt, súlyos állapotban lévő betegekre - derült ki egy új tanulmányból.

2010.12.12 08:28MTI

Annak érdekében, hogy kiderítsék, a kellemes dallamok valóban jótékony hatással vannak-e a súlyos állapotban lévő páciensek felépülésére, amerikai és ausztrál szakemberek olyan korábbi tanulmányokat vizsgáltak át, amelyek a zenehallgatással kiegészített, valamint a kizárólag általános ellátást biztosító kórházi kezelést hasonlították össze.

Az egyelőre nem tisztázott, hogy a zenehallgatás miként "működik", de valószínűleg a kikapcsolódás érzetét kelti, vagy valahogyan kommunikációba lép azokkal az agyterületekkel, amelyek az érzelmek szabályozásáért felelősek - írta egy e-mailben a Reuters hírügynökségnek Joke Bradt, a tanulmány vezetője, aki a philadelphiai Drexel Egyetem munkatársa.

A The Cochrane Library című szaklapban megjelent cikkhez felhasznált tanulmányok mindegyike azt vizsgálta, hogy miként érezték magukat a páciensek egy-egy zenei periódus meghallgatása után.

A nyolc tanulmányból hét esetében a betegek maguk választhatták ki, hogy milyen zenét szeretnének hallgatni, míg az egyikben egy zeneterapeuta énekelt, vagy zenélt és az igényeikhez igazította a zenehallgatási periódusokat.

Természetesen a páciensek elől nem lehetett eltitkolni, hogy az általános, vagy a zenehallgatással kiegészített kezelésben részesülnek, így könnyen lehet, hogy csak azért érezték jobban magukat, mert hittek abban, hogy a zene tényleg képes segíteni - magyarázta a szakember. Mindazonáltal, ha a betegek jobban érzik magukat a zenehallgatástól, akkor nem számít, hogy ez csupán placebo hatás, vagy tényleg működik a dolog.

A zeneterápia egyszerű és olcsó megoldás, amelynek nincsenek mellékhatásai. Az egyetlen problémát az jelenheti, ha a páciens nem szereti a kiválasztott zenét, és emiatt, nemhogy ellazul, hanem tovább erősödik nyugtalansága.

"Ezért valakinek mindenképpen ott kell lenni, hogy figyelje a reakciókat" és ha kell, lecserélje a zenét, vagy kezelje a hangerőt - mondta a szakember, aki szerint addig nem szabadna zenét játszani az öntudatlan állapotban lévő betegeknek, amíg valamelyik közeli hozzátartozójuk meg nem mondja, hogy pontosan milyen zenét szeret hallgatni a beteg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.