Az erőszak ördögi köre

Naponta egymillió német férfi megy prostituálthoz

A mindennapi.hu összeállításában példákat mutat be a német nyelvterületen működő egyházak prostitúcióval kapcsolatos tevékenységéről, és szemlézték azzal kapcsolatos állásfoglalásukat is.

2010.11.29 10:35mindennapi.hu

2005-ben az evangélikus egyház 30. évfordulója alkalmából rendezett összejövetelen a kor egyik legégetőbb kérdésével is foglalkoztak „Prostitúció és emberkereskedelem” címmel.

„Azok az asszonyok, akiket prostitúcióra kényszerítenek, mérhetetlen lelki és testi szenvedést élnek át. Ezeket a nőket örökre megfosztják emberi méltóságuktól, alapvető jogaiktól. Kizsákmányolják őket, és gyakran elveszítik szociális tartásukat.” – nyilatkozta Jürgen Gohde, a Német Evangélikus Egyház Diakónus Szolgálatának elnöke.

„Utat kell találni, hogy az erőszak ördögi köréből, amibe kerültek, kijuthassanak...Az „Amnesty International” adatai szerint csak Európából körülbelül 500 ezer nő kerül ilyen helyzetbe, tehát kontinensünk a nőkereskedelem egyik legnagyobb gyűjtőhelye. Azok számítanak célországnak, ahol sok pénzt lehet keresni a prostitúcióval. Németország ezek közé tartozik.„ A prostituáltakkal foglalkozó szervezetek becslése szerint Németországban naponta egymillió férfi keres fel prostituáltakat.

Az ebből származó forgalmat évi 10 milliárd euróra becsülik.

A Diakónus Szolgálatok tanácsadó központjai segítenek az emberkereskedelem áldozatainak és a szorult helyzetben lévő prostituáltaknak. Az érintettek a következő szolgáltatásokat vehetik igénybe: pszichológiai tanácsadás, védett szállások közvetítése, jogi védelem, kíséret biztosítása a bírósági tárgyalásokra, a hazautazás támogatása.

„Mindennapi kenyerünket”

„A társadalom úgy tesz, mintha a prostituáltak nem tartoznának a közösségbe, mintha az embereknek jogukban állna kizárni őket” – nyilatkozta Ulrike Hollander papnő. Véleménye szerint az egyházaknak is védelmükbe kell venniük a prostituáltakat. Az egyetlen önszerveződésű tanácsadó és érdekképviseleti szervezet „Mindennapi kenyerünket” mottóval 2010. jún. 6-án a bochumi Paulus templomban misével hívta fel a figyelmet a prostituáltak aktuális helyzetére.


A Rajna-vidéki Evangélikus Egyház női köre (EKIR - Evangelische Kirche im Rheinland) már régóta az emberkereskedelem és a kényszerített prostitúció ellen foglal állást.

Ezt írják: "Németországban jól körülírható csoportok fedezhetők fel a prostitúción belül. Első csoport: akik legálisan, az idevágó törvények betartása mellett dolgoznak prostituáltként. Második csoport: a világ sokféle tájáról érkező bevándorlók, akik mindenekelőtt pénzt akarnak keresni családjuk vagy maguk fenntartására, és eközben gyakran kerülnek függő és kényszerhelyzetbe. Közülük sokan illegálisan, mindenféle jogi védelem nélkül tartózkodnak Németországban. Kb. 400ezerre tehető a számuk. Harmadik csoport: az emberkereskedelem áldozatai, a kényszerprostituáltak. Ez a réteg a média által is nagy figyelmet kap. Míg az első két csoportbeli személyek szolgáltatásaikat „szabad akaratukból” kínálják, e harmadik csoportbeliek minden önrendelkezési jogukat és szabadságukat elveszítik.

Amit a dort
mundi éjféli misszió mond, minden résztvevőre érvényes: „Hosszú távon a testet és lelket is tönkreteszi a prostitúció.”

A kényszerprostitúció ellen

A Német Evangélikus Egyház (EKD) Diakónus Szolgálata "A kényszerprostitúció ellen" címmel indított mozgalmat. Célja, hogy a nyilvánosságot a problémával szembeni érzékenységre, a férfiakat pedig felelősségteljes viselkedésre szólítsa fel.

2006-ban, a futball-világbajnokság évében kampányt folytatott a kényszerített prostitúció és emberkereskedelem ellen. A kampány célja elsősorban az, hogy a már létező egyházi és diakónus segítő módszert népszerűsítse. Az Evangélikus Egyház és Diakónia 20 tanácsadó központot állított fel, melyek tanácsadását olyan nők vehetik igénybe, akik az emberkereskedelem és kényszer-prostitúció áldozatai voltak.

A cikk itt folytatódik - kattintson!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.