Egyre nagyobb számban fertőz
Gyógyszereknek ellenálló baktérium terjed
Egyre nagyobb számban fertőz Európában a gyógyszereknek ellenálló Clostridium difficile baktérium, ám nagy az eltérés abban, ahogy a nemzeti egészségügyi hatóságok nyomon követik az eseteket
2010.11.17 18:00MTI
Az Európa-szerte végzett tanulmány elemzésekor megállapították, hogy a kórházi C. difficile fertőzések előfordulási aránya 2005 és 2008 között tízezer páciensenként 2,45-ről 4,1-re emelkedett.
"Egyértelmű a növekedés" - hangsúlyozta Ed Kuijper kutatásvezető, a Leideni Egyetem (Hollandia) orvosi központjának munkatársa.
Az európai országok saját megfigyelőrendszerüket és diagnosztikai tesztjeiket alkalmazzák, ez is okozhatja, hogy nagy különbséget találtak a kutatók a "szuperbaktériumok" országonkénti előfordulási arányában.
"Némely országban alábecsülik, más országokban felülbecsülik a fertőzések számát" - tette hozzá Kuijper.
Az antibiotikumok túlhasználata és helytelen alkalmazása az elmúlt évtizedekben a gyógyszerek széles körével szemben ellenálló baktériumtörzsek kialakulásához és terjedéséhez vezetett.
Ilyen a C. difficile és az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) baktérium, melyek egyre gyakrabban okoznak kórházi fertőzéseket.
Az európai járványügyi központ (ECDC) adatai szerint a régióban akár 400 ezer embert is érinthet a többféle szerrel szemben rezisztens baktériumokkal való fertőződés.
Az ECDC ezért kampányt indított az antibiotikumok túlzott használatának tudatosítására, kiemelt figyelmet szentelve a Klebsiella pneumoniae baktériumnak, amely szintén gyakran fertőz meg kórházban fekvő pácienseket.
Kuijper tanulmányában - amely a The Lancet brit orvosi folyóiratban jelent meg - úgy találta, hogy a C. difficile fertőzési aránya a kórházakban magas Finnországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában (az arány rendre 19,1, 12,5 és 10,4 tízezrelék a kórházban eltöltött napokra vetítve), és alacsonyabb például Franciaországban vagy Magyarországon (2,1 és 2,0 tízezrelék).
A követés adataiból az derült ki, hogy 3 hónap elteltével a páciensek 22 százaléka már nem élt, a halálesetek 40 százalékában szerepet játszott a C. difficile baktériummal való fertőződés is.
A szakemberek olyan irányelveket sürgetnek, melyek Európa kórházaiban megfelelő standardot jelenthetnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06