Az alternatív terápia
Rákbetegség- veszélyek innen, onnan
A felelőtlenül alkalmazott gyógyhatású készítmények kedvezőtlenül befolyásolhatják a rákbetegek onkológiai terápiájának eredményességét
2010.11.16 15:00MTIA páciensek legtöbbször teljesen titokban szedik ezeket, mert félnek, hogy orvosuk lebeszélné őket róluk, vagy éppen nem tudna érdemben véleményt nyilvánítani az adott gyógynövényről vagy gyógyhatású készítményről. Így hát marad a hallgatás.
Ne hallgassuk el orvosunk elől, mit szedünk!
A „játék” végzetes lehet, ha nem helyes dózisban és nem a megfelelő időbeni ütemezésben alkalmazza a beteg ezeket a szereket.
Nem az elhallgatás miatti rossz lelkiismeret jelent veszélyt ilyenkor. Sok növényi hatóanyag serkentően hat a májműködésre, amelynek eredménye a daganatos betegség kezelésére adott gyógyszer és terápia hatásának felerősödése vagy módosulása.
Rövidülhet a kemoterápiában a felezési idő és romolhat a hatékonyság.

Sokféle szubsztancia hat például szabadgyökfogóként, vagyis semlegesítőleg az agresszív oxigénmolekulákkal szemben.
Ezek a szerek ronthatják a sugárterápia eredményességét. Sajnos, minderről mit sem tud a beteg, mivel nem mer kezelőorvosánál érdeklődni. A természetes gyógymódok és a nyugati medicina gyógyító eljárásai között még mindig hatalmas szakadék tátong.
A természetgyógyászatban sajnos gyakori, komolytalan ígérgetések sokszor kétségbeeséshez, a bizalom megrendüléséhez és - adott esetben - nagymértékű pénzügyi veszteséghez vezethetnek.
Gyógyító növények
Sokféle gyógynövényről és a belőlük készült termékről mondják, hogy rákellenesek: a fokhagyma jótékony hatását például a mellrákkal kapcsolatban említik, a kurkuminról hallhatjuk, hogy gátolja a tumor tápanyagellátását, így a növekedését.
A zöld tea védi a csontvelőt illetve a rák korai stádiumában elősegítheti annak regenerálódását.
Ez utóbbi azonban csak nagy mennyiségben történő – akár napi tíz csésze – fogyasztása esetén igaz, amely Ázsiában sem szokás. (Persze, feldogozott formában, porban, tablettában is hozzájuthatunk.) Szintén nagy gond a növényalapú gyógyhatású készítmények vonatkozásában, hogy azokban az egyes hatóanyagok nem izoláltan, hanem keverve találhatóak.
Ezek aztán felerősíthetik de gyengíthetik is egymás hatását. A kielégítő választ, teljesebb képet adó bevizsgálásra legtöbbször nincs lehetőség.
Új utak
Az USA-ban már 40, úgynevezett integratív onkológiai orvosi centrum működik, ahol természetgyógyászati eljárásokat kombinálnak klasszikus onkológiai terápiával, ellenőrzött keretek között.
Nem csoda, hogy az ott folyó tevékenységet nagy érdeklődés kíséri.
A modern molekuláris biológia stratégiáit ötvözik a természetgyógyászat módszereivel. Munkájuk talán paradigmaváltást hoz az onkológiában.