Teljesítő képességük is mérhetően jobb lett
Megfelelő életvitellel javítható a cukorbetegek állapota
Gondosan betartott étrenden élő, rendszeresen mozgó cukorbetegek testsúlya és vércukorértéke csökkent, laboratóriumi leleteik kedvezően alakultak, fizikai teljesítőképességük is mérhetően jobb lett
2010.10.22 10:19MTIA diabétesz a koszorúér-betegség egyik kockázati tényezője.
A betegek vércukorértéke gyógyszerekkel hatásosan csökkenthető, de megfelelő diéta nélkül ennek eredménye megbízhatóan nem tartható: sokan elhíznak, fizikai teljesítményük romlik és ezek a változások további rizikófaktorként növelik a szív- és érrendszeri betegségek veszélyét.
Rena R. Wing és munkatársai a teljes címéből képzett betűszóval Look AHEAD elnevezésű vizsgálat első adatait az Elhízástudomány 2009 kongresszuson ismertették, de a teljes eredmény most jelent meg.
A kutatók 5145 felnőtt cukorbeteg sorsát követték négy éven keresztül. Véletlenszerű kiválasztás alapján a csoport fele szokásos módon járt ellenőrző vizsgálatra, és olyan tanácsadást, kezelést kapott, amilyet világszerte a szakrendeléseken javasolnak.
A másik csoport tagjainak életmódját egyéni oktatással egészségügyileg optimálissá alakították. Olyan étrendet állítottak össze, mely átlag 1200-1800 kilókalóriát tartalmazott, zsírtartalma pedig 30 százaléknál kevesebb volt.
A vizsgálati csoportba tartozók sűrűn találkoztak kezelőorvosukkal, rendszeresen megbeszélték diétájukat és hetenként legalább 175 perc testmozgást végeztek.

Valamennyi résztvevő 45-75 éves volt, cukorbetegségük átlagosan hét esztendeje derült ki és enyhe túlsúllyal indultak neki a vizsgálatnak.
A súlytöbblet csökkenése az első év végén az életvitel-változtatással kezelt csoportban csaknem kilenc százalék volt, a kontrollcsoportban szinte alig változott.
A fizikai teherbírásban is kifejezett különbséget észleltek: már az első év végén az intenzíven diétázó és mozgó csoport tagjainak fittsége négyszerte többet javult.
A laboratóriumi vizsgálatokban is hasonló eltérést figyeltek meg. Az életvitel megváltoztatásának hatása a vércukor-, a vérzsírszintekre vonatkozólag is érvényesült.
Csak a "rossz" LDL-koleszterin értéke volt jobb a kontroll csoport tagjaiban, de azért, mert közöttük többen szedtek koleszterincsökkentő gyógyszereket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06