Az őssejtek másképp viselkedhetnek
Káros következményekkel járna az űrszex
Egy friss kutatás szerint a csecsemők a világűrben nem fejlődnének megfelelően.Az embrionális őssejtek másképp viselkedhetnek a Föld tömegvonzásán kívül - ez felfedezésből kiindulva ausztrál kutatók attól tartanak, hogy a nemzés a világűrben veszélyes lehet.
2010.10.21 15:00medipress.huA Föld körül keringő űrállomásokon tartózkodó űrhajósok által tapasztalt mikrogravitáció a hosszú küldetések során izmaik sorvadása, csontjaik gyengülése vagy rendszertelen szívverésük révén próbára teheti szervezetüket.
Ahhoz, hogy hosszabb ideig és nagyobb távolságokat lehessen megtenni az űrben, a kutatóknak vissza kell szorítaniuk ezeket a kockázatokat.
A súlytalanság sejtszintű hatásainak elemzésével ausztrál kutatók kimutatták a káros következmények gyökereit.
A mikrogravitáció nyilvánvalóan befolyásolja az őssejteket, amelyekből minden más sejt származik. Az őssejtek normál esetben a szervezet helyreállító rendszereként szolgálnak, pótolva a károsodott szöveteket.

E problémák eredetének felderítésével a kutatók azt remélik, hogy olyan gyógymódokat fejleszthetnek ki, amelyek valóban képesek helyreállítani a rendellenességeket.
Az Új-Dél Wales-i Egyetem munkatársai Helder Marcal vezetésével a 2010-es texasi Asztrobiológiai Konferencián közzétett kísérletükben emberi embrionális őssejteket használtak fel, amelyek azzal a rendkívüli képességgel rendelkeznek, hogy a szervezet bármely sejtjévé képesek fejlődni.
Egy NASA által kifejlesztett műszerrel 28 napig táplálták a sejteket oxigénnel és tápanyagokkal, miközben forgatás révén a súlytalanság folyamatos állapotában voltak.
A kísérlet után a sejtek jelentős eltéréseket mutattak molekuláris szinten: fehérjéik 64 százaléka eltért a normális gravitáción tenyésztett sejtekétől.
A mikrogravitációnak kitett sejtek több olyan fehérjét állítottak elő, amelyek lebontják a csontot, és kevesebb antioxidáns hatással rendelkező proteint termeltek.

Ezek az embrionális őssejtekkel kapcsolatos eredmények nem sok jóval kecsegtetnek a súlytalanságban tervezett nemzéssel kapcsolatban. Marcal szerint a szimulált mikrogravitációs kísérletek nem sikerültek.
A kutató úgy véli, hogy a mikrogravitáció az embrióra gyakorolt negatív hatásai közé tartozhat például a csontérés gátlása, a szív és a vérerek módosítása, az idegi fejlődés késleltetése, és az izomszövet érésének módosítása.
Összességében a mikrogravitáció hasonló hatást gyakorolna a fejlődő embrióra, mint egy felnőtt szervezetre, de a hatás sokkal károsabb lenne.
Marcal úgy véli, míg a felnőtt szervezet képes bizonyos fokig alkalmazkodni a mikrogravitációs környezethez, arról semmit sem tudunk, hogy az embrió is képes-e alkalmazkodni az ilyen környezethez.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06