Figyeljünk a tünetekre!
Két perc alatt ki lehet deríteni az Alzheimert
Alzheimer-kór gyanúja esetén a pszichiáterek bonyolult és időigényes vizsgálatokat végeznek a föltételezett betegen. Egy új vizsgálat azt bizonyította, hogy ehelyett a családtagok vagy közeli barátok kétperces kérdőív kitöltésével pontosabb diagnózist szolgáltatnak, mint az elmegyógyász és a páciens együtt.
2010.10.08 08:13MTIAlois Alzheimer német ideggyógyász 1907-ben, egyik betegénél tapasztalta a gondolkodás, a szellemi teljesítőképesség olyan romlását, amilyennel korábban még nem találkozott és ami tankönyveiben sem szerepelt. Részletesen leírta az esetet és korunkban mind több pszichiáter ismerte fel ezt a kórképet saját klinikai gyakorlatában.
A betegség oka egyelőre nem ismert és gyógyítása sem megoldott. Az életkor előrehaladtával mind gyakoribbá válik. Becslések szerint hazánkban 100 ezer, Alzheimer-kórban szenvedő ember lehet. A kórkép egyértelmű fölismerése, bizonyítása nem könnyű, főleg a korai szakaszban.
A kutatók olyan laboratóriumi vagy műszeres eltéréseket, biomarkereket keresnek, amelyek megbízhatóan és már a betegség kezdetén jelzik a kórfolyamatot. Megbízható biomarkernek tartják a csontvelőfolyadékban bizonyos alkotóelemek kóros szintjét, illetve különleges műszerrel az Alzheimer-kórra jellemző agyi gócok kimutatását, de ezek meghatározása bonyolult, a beteg számára pedig kellemetlen és igen drága eljárás.

Az elmegyógyászok bonyolult, gondolkodási teljesítményt jelző technikákat használnak, szavakra visszaemlékezés vagy formák összehasonlításából álló listák alkalmazásával. A Brain szakfolyóiratban James Galvin és munkacsoportja most az AD8 kérdőívet javasolja erre a feladatra.
A kutatók által összeállított, nyolc kérdésből álló listát a páciens családtagjai vagy közeli barátai töltik ki. Ők sokkal korábban észreveszik a tüneteket, amelyek jelzik az Alzheimer-kór kezdetét. Megfigyelik az ítélőképesség korai romlását, például pénzügyi döntésekben vagy a hobbi iránti érdeklődés csökkenését. Érzékelik, ha a vizsgált személy ismételten meséli el ugyanazt a történetet, ha elfelejti, milyen hónap vagy év van éppen, megfeledkezik fontos programokról és általában emlékezeti zavarai támadnak.
Ha a közvetlen hozzátartozók a nyolc kérdésre két perc alatt olyan választ adnak, hogy a páciensnél ezek a gondok többségükben megjelentek, a betegség valószínűleg elkezdődött.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06