A minőségi mindennapokért!
Takarítás egészségesen, praktikusan, olcsón
A takarításhoz is, mint mindenhez, intelligencia szükséges. Ugyanis nem mindegy, hogy hol kezdjük, és hol fejezzük be, és mivel, hogyan dolgozunk.
2010.10.05 10:45ma.hu
Ma már se, szeri se száma azoknak a reklámoknak, amelyek méregdrága és hiper-szuper intelligens tisztítószereket mutatnak be.
Ecet, víz, só, citrom és szódabikarbóna, valamint szösz-mentes, puha törlőrongy, egyszerű és természetes tisztítószerek. A mai fiatalok többsége - fiatal házasok, egyedül-élők (özvegyek, elváltak, szinglink) - nem tudnak takarítani, pedig nagyon fontos, hogy úgy tisztítsuk a lakásunkat, hogy az valóban felfrissüljön, öröm legyen ott tartózkodni, élni.
Ehhez pedig nincsen szükség semmilyen bűzös, egészségtelen vegyszerre. Mindennek az alapja az ecet, amely tisztít, frissít, fertőtlenít, párásít, és még a vízkövet is feloldja.
Ecettel bármit áttörölhetünk, az üvegtől a parkettáig, a mikrótól, a padlószőnyegig. Sokan nem szeretik az illatát, pedig hamar elpárolog, ráadásul tisztítja a levegőt is és elűzi a szúnyogokat, a bogarakat, nem különben taszítja a port.
Az ecet tisztítja a bőrt, a kárpitot, a bútorokat, és a légutakat. Mikro-hullámű sütő és hűtő tisztítására, szagtalanítására is használhatjuk. Keverjük össze fél deci vízzel, forraljuk fel egy üvegpohárban, hagyjuk benn a mikróban 15 percig, majd száraz ronggyal töröljük át a mikro-sütőt. Ugyan tisztíthatjuk a hűtőszekrényt is.
Töröljük át ecettel az üveget, a tükröt, a parkettát, csillogó lesz, és sokkal kevésbé szívja magába a port.
A kávéfőzőbe és a vázába is tölthetünk ecetes vizet, hiszen azokat sem árt néha vízkőteleníteni, de igaz ez a konyhában lévő munkapadra, a csempére és a vécére, WC öblítőre is.
Akinél pedig túl száraz a szoba, öntsön egy kaspóba ecetes vizet, amely párásít is. Viszont, ha valakinek párás levegőjű a szobája, annak is egy bevált praktika ajánlott. Tegyünk ki egy tálkába sót, az jól magába szívja a párát.
A só egyébként a leghatásosabb folteltávolító!
Szórjuk a kezelendő felületre, hagyjuk beszívni, majd óvatosan keféljük ki, végül ecetes-vizes ronggyal dörzsöljük át.

A nemesfém felületek tisztítására a citromot ajánlom. Facsarjuk ki, majd azzal töröljük át a felületeket, a maradékkal bekenhetjük az arcunkat, a dekoltázsunkat, és a kezünket is, ez utóbbin a májfoltokat halványítja.
A cipők karbantartására étolajat ajánlok, de, ha télen az utcai sótól akarjuk megtisztítani lábbelinket, a nyers krumpli belsejével dörzsöljük át. Éjszakára tehetünk szagtalanításra a cipőnkbe szódabikarbónát is, reggelre eltűnik a szag.
Szódabikarbónát tehetünk a hűtőbe is, ahol magába szívja a nem oda illő szagokat.
A szódabikarbóna nem csak lúgosít, hanem tisztít is. Fertőtleníthetjük vele a hajkefét, a fésűt, a körömápolási szereket, segít a fogkő eltávolításában és fehéríti a fogakat. Száj-szárazság ellen is kiváló, és lábgombásodás, izzadás ellen is hasznos.
Ez is alkalmazható szőnyegek, csempék, ajtók, kárpitok tisztítására. Vizes és száraz törlő-rongynak kitűnő a gyermek-pelenka, nem hagy csíkot és szöszt.
Ezek a tisztítószerek abszolút környezetbarátok, kellemes, öröm velük a takarítás.
Dr. Szigethy Emma Ph.D életmód-életvitel tanácsadó