Beteg-e egyáltalán az örökmozgó?

Sorozat 1. rész: Mi okozza a hiperaktivitást a gyermekeknél?

Beteg-e egyáltalán az örökmozgó, számtalan tevékenységbe belekezdő, de közülük sok mindent be nem fejező, némileg figyelmetlen, deviáns tüneteket mutató gyermek?

2010.09.16 17:37ma.hu

Örökletes-e ez a tulajdonság?
Hogyan alakul ki?
Melyik korosztályokat érinti, és mit lehet tenni?

A betegség kialakulásában jelentős szerepe van a genetikai tényezőknek. Gyakran a hiperkinetikus gyermek apja esetében is hasonló terheltég figyelhető meg.

Fiúk között az előfordulás lényegesen gyakoribb, mint lányoknál. Más betegség is megelőzheti a tünetek megjelenését. Előfordulása sűrűbb nehéz fémmérgezések esetén /pl. higany, ólom, stb./ homloklebeny-sérüléseket követően, amikor a gyermek baleset során súlyos fejsérülést szenvedett, de leírták már vírusos agyhártyagyulladás, koraszületés nyomán is.

Természetesen előzetes betegség nélkül is előfordulhat a hiperkinetikus együttes, sőt a családi terheltség sem törvényszerű.

Neurotranszmitterek

Az idegrendszer vizsgálata nem egyszerű dolog. A szülő vagy a gyermek által elmondott, illetve az orvos által észlelt vagy kiváltott tünetek felvethetik egy-egy betegség iránydiagnózisát.

A kórtörténet részletes, nem csak a betegre, hanem a szüleire és testvéreire is kiterjedő megismerése elsődleges jelentőségű a pszichiáter számára.

Az intellektus, a kreativitás, az emlékezés és a problémamegoldó képesség vizsgálatához a pszichiátriai tesztek nyújtanak segítséget.

Mind a szülő, mind a beteg bizalmát meg kell nyerni, hisz e nélkül lehetetlen a betegség megismerése és gyógyítása is.

Az idegrendszer fiziológiai működése igen bonyolult, ezért megértése sem túl könnyű, még orvosi szinten sem. Némi ismeretre azonban szükségünk van, hogy tisztába jöjjünk a betegség lényegével, és érthetővé váljon a gyógyszeres kezelés mibenléte.

Az agyban különböző receptor- /ingerület-felvevő/ struktúrák találhatók. A bejutó ingerület továbbításában különböző kémiai anyagok játszanak fontos szerepet, amelyeket neurotranszmittereknek nevezünk. Két fontosabb kémiai rendszer érdemel említést: a dopaminrendszer és a szerotoninrendszer.

Ezeknek az ingerületfelvivő anyagoknak léteznek antagonista /ellentétes hatású/ párjaik is, amelyeket gyógyszer formájában vihetünk be, tehát befolyásolhatjuk az idegrendszer kóros működését.

Túlzott szerotonintermelés következtében agresszivitást írtak le. Egyenlőre elégedjünk meg azzal, hogy ezek a kémiai rendszerek kóros eltérésének gyógyszeres kezelése jelenti az egyik utat a hiperaktív gyermek gyógyításában.

Fogytatás következik!

Forrás: eletmod.lionelport.com

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.