Kilenc molekulára bukkantak
Antibiotikumot termel a rovarok agya
A csótányok és sáskák képesek megbirkózni kórokozóikkal - agyukban brit kutatók olyan anyagokat fedeztek fel, amelyek mérgezőnek bizonyultak különböző baktériumok számára.
2010.09.10 10:00MTISimon Lee, a Nottinghami Egyetem kutatója és kollégái kilenc ilyen molekulára bukkantak a rovarok agydúcában és idegrendszerében. (Az agydúc a rovarok központi idegrendszerének legnagyobb csomója, funkciója nagyjából megfelel a gerincesek agyáénak.)
Laborkísérletek során a rovar-antibiotikumok a rettegett kórházi kórokozó, a meticilin-rezisztens Staphylococcus aureus és az Escherichia coli bélbaktériumok több mint 90 százalékát elpusztították, az emberi sejtekre ugyanakkor ártalmatlannak bizonyultak - írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása (www.spiegel.de).
A kutatók számára nem meglepetés, hogy a sáskák és a csótányok saját antibiotikumot állítanak elő.
A rovarok többnyire rendkívül szennyezett, egészségtelen környezetben élnek, ahol számos kórokozóval találkoznak - magyarázta Lee -, ezért logikus, hogy saját védekező rendszert fejlesztettek ki a mikrobák ellen.

Az utóbbi években aggasztóan megnőtt azoknak a baktériumtörzseknek a száma, amelyek ellen mit sem használnak a jelenlegi antibiotikumok.
Ugyanakkor a gyógyszeripar pénzügyi okokból egyre inkább korlátozza új antibiotikumok kifejlesztését.
A sáskák és a csótányok agyában felfedezett antibakteriális molekulák a jövőben új kezelési módszereket eredményezhetnének a multirezisztens baktériumtörzsek ellen.
A kutatók jelenleg az anyagok különleges tulajdonságait vizsgálják meg tüzetesebben.
Kapcsolódó írások:
- Magát robbantotta fel a pókvadász
- Félmilliós bírsággal fenyegetőzött egy rovarirtó álellenőr
- Pörköletlen kávészemekből nyerhető a következő generációs rovarirtószer
- Pajzsmirigy-alulműködést okozhatnak a rovarirtószerek
- Ehető rovarokat tenyésztenek- Ön megkóstólná?
- A szúnyogok szexuális életébe avatkozva küzdhetünk a malária ellen