Nyugibogyó, "házilag"

Antidepresszánst is termel a szervezet?

Antidepresszánsként is hat az emberi szervezet által előállított természetes fájdalomcsillapító, az opiorfin, amelyet a párizsi Pasteur Intézet tudósai kutatnak.

2010.09.02 17:31MTI

Az opiorfint 2006-ban fedezték fel a Catherine Rougeot által vezetett tudósok. A fájdalomcsillapító vegyületet azóta patkányokon vizsgálták, és mint kiderült, antidepresszánsként is működik.

A szakemberek a Journal of Physiology and Pharmacology című tudományos folyóirat nyári számában írtak felfedezésükről.

Az opiorfin a morfiumhoz hasonló hatást fejt ki, és másodlagos hatása sem jelentéktelen: az imipramin nevű szerhez hasonlóan antidepresszáns hatású, de híján van a piacon használt vegyület mellékhatásainak. A fájdalom és a depresszió gyakran kapcsolódik össze - mutattak rá a francia kutatók, megjegyezve hogy az opiorfin így "kettő az egyben" vegyület.

A természetes molekula kísérletekben történt alkalmazása során világossá vált, hogy a a morfiumhoz képest csekély mellékhatás mutatkozik.

Emellett az opiorfinadagot nem kellett növelni a hatás szinten tartásához. Antidepresszánsként is ugyanolyan jótékonynak bizonyult, mint az imipramin, amely a depresszió elleni gyógyszerek alapvető összetevője. Ugyanakkor nem okoz túlzott izgatottságot, nincs nyugtató hatása, nem árt a hosszú távú memóriának - mint ahogy sok antidepresszáns.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.