Manapság nagy gondot okoz a stressz
Vajon lehet stressz nélkül élni?
A stressz és a feszültség számtalan módon megnyilvánulhat. Van, aki másokra vetíti, és van, aki magába fojtja. A stresszes élet pedig tudjuk, hogy hová vezet!
2010.08.23 17:00ma.hu
A legtöbben úgy gondoljuk, tudjuk is mit jelent, és hogy bennünket ez biztos nem érint. Vagy maximum egy kicsit...
Egyes felmérések szerint az Európai Unió tagállamaiban a munkahelyi stressz közel 40 millió munkavállaló egészségét veszélyezteti. A legnagyobb stressz-forrás mégis a munkahelyünk, amely sokszor mozgásszegény, monoton, nem ritkán lélekőrlő, értelmetlen bürokráciával fűszerezett és idegileg is rettenetesen kimerítő.
A legtöbb elfojtott stresszt eredményező munkakör azt hiszem a vállalati középvezetőké, és azoké, akik közvetlenül a cég ügyfeleivel dolgoznak. A bolti eladótól a telefonos ügyfélszolgálatosig mindenkinek bőven kijut a stressz helyzetekből. A minden napi kemény munkahelyi versengés és a főnökeink, vagy ügyfeleink elvárásai hatására a stressz reakciók beindulnak.
Megnő a vérnyomás, felgyorsul a szívverés, megváltozik a verejtékezés, ezzel a só-víz háztartás, illetve a tápcsatorna ereiből és a lépből a vázizomzat felé áramlik a vér.
A vérnyomás tartósan emelkedetté válik, mivel a felgyorsult szívverés miatt az erek nem képesek rugalmas falukkal a finom szabályozásra. A megnövekedett verejtékezés felborítja a só-háztartást, ezzel tovább rontja a finom szabályzás lehetőségét.
Nem véletlenül a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas vérnyomás az elsődleges következményei a stressznek. Amiben egyébként Magyarország igen előkelő helyet foglal el a "világranglistán".
Az állandósult rejtett stressz miatt a tápcsatornában jelentkező tartós vérellátási zavar fokozza a fekély hajlamot, és rontja az emésztést. A rossz emésztés és az újabb stressz, növeli a savtermelést, ami tovább rontja a helyzetet.
Ráadásul ez egy ördögi kör, mivel az egészségromlás miatt csökken a munkaképesség, ami újabb stressz forrásként jelentkezik.