Nukleáris szennyeződések juthatnak a légkörbe?
Visszaköszönhet Csernobil?
Az Oroszországban tomboló tüzek azzal fenyegetnek, hogy a csernobili katasztrófából származó nukleáris szennyeződéseket juttatnak újból a légkörbe.
2010.08.10 21:25medipress.huAz 1986-os csernobili katasztrófából származó radioaktív cézium-137 Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország egyes területein jelen van a fákban és az avarban, állítja Philippe Renaud, a francia IRSN Nukleáris Inézet környezetsugárzási laboratóriumának vezetője. „Ha ezek a fák lángra kapnak, a cézium visszakerül a levegőbe és az emberek belélegezhetik azt, a szél révén a részecskék pedig akár Franciaországig is eljuthatnak.”
Azonban a korábbi, 2002-es oroszországi erdőtüzeknél is kderült, hogy a kockázat minimális, a szomszédos államokban csak egy ezred Becquerelnyi, Franciaországban pedig egymilliomod Becquerelnyi radioaktivitás-emelkedést mértek. „Ez pedig egyáltalán nem veszélyes” – mondta Renaud.
Jean-Rene Jourdain, az IRSN kutatója jelenleg egy olyan vizsgálatot vezet, amely a csernobili reaktorhoz egykor közel élő gyermekek egészségi állapotát követi nyomon. Ő egyetért Renaud véleményével. „Ezekben az erdőkben nem elég magas a radioaktivitás szintje ahhoz, hogy egészségi problémákat okozzon. Ha az erdők kigyulladnak, a helyi lakosok a háttérsugárzás kétszeresének megfelelő értéknek lesznek kitéve” – nyilatkozta az AFP-nek Jourdain, majd hozzátette, hogy a tűz hatására keletkező mérgező gázok jóval nagyobb veszélyt jelentenek.
Szergej Sojgu, az orosz rendkívüli helyzetek minisztere szerint minden erejükkel azon dolgoznak, hogy meggátolják a tűz tovaterjedését Nyugat-Oroszországba, ahol a talaj még mindig szennyezett a csernobili katasztrófa miatt.
