Önbarnítás okosan

Létezik-e napbarnított bőrszín, kockázatok nélkül?

A nyári szezon előtt a nők két dolognak mondanak búcsút szívesen: a plusz kilóknak és a hófehér bőrnek. A drasztikus fogyókúrákhoz hasonlóan azonban a gyorsan szerzett barnaság is többet árt, mint használ. Létezik-e napbarnított bőrszín, kockázatok nélkül?

2010.08.03 07:00ma.hu

Szolárium

A bőrgyógyászok továbbra is óva intenek a szoláriumok használatától. Legyen az turbo-, bio-, bronzárium névre keresztelt készülék, a tény az, hogy az itt szerzett barnaságért a későbbiekben nagy árat fizethetünk. Franciaország és Németország után már Angliában is törvényben rögzített előírás, hogy a 18 év alattiak számára tilos a szolárium használat.

Hazánkban a barnító gépek használata nincs életkorhoz kötve, azonban minden szalonban kötelező felhívni a vendégek figyelmét a szolárium alkalmazásának veszélyeire. Kutatások szerint a fiatalok körében a szoláriumok használata ugyanis 75 százalékkal növeli meg a bőrrák kialakulásának veszélyét. Az, hogy a túlzásba vitt mesterséges barnulás kinél okoz majd szövődményeket, nagymértékben függ az egyén adottságaitól is.

A szoláriumot az Egészségügyi Világszervezet rákkutató hivatala a tavalyi évtől a legerősebb rákkeltők közé sorolta. A szintén e kategóriába tartozó cigarettáról sem tudjuk pontosan, hogy hány elszívott szál okoz tüdőrákot. A szoláriumról sem határozhatjuk meg egyértelműen, hogy mi az a heti, vagy havi gyakoriság, ami mellett a készülékek még biztonsággal alkalmazhatók.

Napozás

Sokat hallhatunk a napozás veszélyeiről, és így könnyen eshetünk abba a tévedésbe, hogy a szoláriumot a biztonságos barnulás forrásának tekintjük. Az ultraibolya sugárzásnak két fő típusát ismerjük: UV-A és UV-B. Az UV-B sugarak által tehetünk szert napbarnított bőrszínre, azonban kellő óvatosság hiányában ezek okozzák a leégést is.

A szoláriumokat ezért úgy tervezték meg, hogy az általuk kibocsájtott ultraibolya sugarak döntő többségét az UV-A tartományból nyerjék, elkerülve ezzel a bőrégést. Az UV-A sugarakról azonban már több esetben kimutatták, hogy felgyorsítják a bőröregedést és elősegítik a legveszélyesebb bőrdaganat, a melanoma kialakulását.

Tanácsok a biztonságos napozáshoz

A legszerencsésebb mégis az, ha természetes forrásból, a napfény segítségével, a fokozatosság elvét szem előtt tartva érjük el a kívánt bőrszínt. Napvédelemre azonban ne csak a vízparton gondoljunk! A tavaszi-nyári időszakban mindig használjunk fényvédő krémet, jó időben akár egy séta alatt is könnyen leéghetünk.

A napvédő krémeket még otthon, indulás előtt vigyük fel, de minimum 20 perccel napozás előtt, így elegendő időt biztosítunk ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék. A fényvédő krémeket, ha kint tartózkodunk a napon, akkor 2 óránként újra kell kenni, mert elvesztik hatásukat! Elsősorban kettős fényvédelmet (fizikai és kémiai) nyújtó fényszűrő készítményeket használjunk.

A napozást még a legjobb minőségű krémek használatakor is tanácsos felfüggesztenünk 11 és 16 óra között.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.