Megoldás lehet?
Kevés mellékhatása van a prosztatarák elleni új vakcinának
Az újonnan engedélyezett, prosztatarák elleni terápiás vakcina, a Provenge biztonságos és használatakor kevés mellékhatással kell számolnunk - derült ki egy új tanulmányból.
2010.06.02 08:19medipress.huAz Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatala (FDA) áprilisban engedélyezte az oltóanyagot olyan előrehaladott prosztatarákban szenvedő férfiak kezelésére, akik nem reagáltak a hormonterápiára.
Az előzetes vizsgálatok során igen kevés mellékhatást tapasztaltak. A vakcina előnye, hogy a kemoterápiához képest kevesebb mellékhatással rendelkezik. Eddig a kemoterápia volt ezen betegek egyetlen kezelési módja. A Provenge emellett nagyobb mértékben javította a túlélést, az átlagos idő jelenleg 4,5 hónap, azonban egyes betegeknél két-három évet is megfigyeltek.
„Ez egy olyan új kezelési mód, amelynél nagyon kevés mellékhatással kell számolnunk a többi lehetőséghez képest” – mondta el Dr. Simon J. Hall, a New York-i Mount Sinai Medical Center urológus főorvosa, a vizsgálat vezetője, aki az Amerikai Urológiai Szövetség éves gyűlésén számolt be az eredményekről. A négy különböző Fázis IV vizsgálatban összesen 904 férfi vett részt, akik véletlenszerűen kaptak Provenge-et vagy placebót. Kiderült, hogy a vakcina javította a túlélést és az életminőséget, miközben csak kevés mellékhatást tapasztaltak.
A Provenge-et kapó férfiak 83 százaléka képes volt bármilyen korlátozás nélkül élni életét. A leggyakrabban influenzaszerű mellékhatások léptek fel, például hidegrázás, láz és fejfájás, ezek 3,5 százalékban voltak jelen és rendszerint egy nap alatt elmúltak. Súlyosabb tüneteket, például oltási reakciót a páciensek 3,5 százalékánál tapasztaltak, agyi keringészavarok a vakcina hatására 3,5, a kontrollcsoportban 2,6 százalékban jelentkeztek.
A Provenge egyetlen hátránya az ára lehet, továbbá még az sem világos, fedezni fogja-e az egészségbiztosító a kezelés költségeit. A Provenge egy terápiás (nem meglőzésre használatos) oltóanyag, amelyet a páciens saját fehérvérsejtjeiből állítanak elő. Levétel után a sejteket gyógyszerrel kezelik, majd visszajuttatják a betegbe, ahol immunreakciót idéznek elő és elpusztítják a daganatos sejteket, miközben nem károsítják az egészséges szöveteket.
Az adagolás három alkalommal történik, kéthetes szünetekkel. A prosztatarák a bőrrák után a második leggyakoribb daganat a fejlett világban, azonban a halálozás egyre csökken, mivel a betegségre egyre korábbi stádiumban derül fény.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06