Egy kapcsolat, ahol a bizalmatlanság az úr

Megvakíthat a túlzott féltékenység

Előfordul, hogy minél szorosabb a kapocs két ember szíve között, annál nagyobbra nő a bizalmatlanság és a féltékenység az egyik félben.

2010.05.10 08:05Sárosdi Ádám - ma.hu

A féltékenység addig tökéletesen működő kapcsolatokat tehet tönkre. Amikor beindul az agy paranoia-gépezete és kedvesünk minden szóterelése mögött súlyos titkokat sejtünk, akkor már markába kaparintott minket a féltékenység zöld szemű démona, és alig van reményünk a menekülésre. Pedig talán nem párunk szavaiban kéne kételkednünk, hanem a róla alkotott megcsalás-elméleteinket kéne inkább újragondolnunk, hogy valóban van-e valami alapjuk.

Nők egy csoportját vizsgálták amerikai kutatók. Céljuk az volt, hogy lássák: a gyengébbik nem hogyan kezeli, ha hirtelen felmerül a gyanú, hogy a barátja kifelé kacsingat a kapcsolatukból. A kísérlet több munkafrázisból állt, amelyek során különböző módokon vizsgálták, hogy a nőt mennyire tudja elvakítani a féltékenység.

Kiderült, hogy a nők sokkal nehezebben koncentrálnak, ha úgy érzik, élettársukat sikerült éppen tetten érniük. A vizsgálat során a nőknek egy számítógépes tesztet kellett kitölteniük, miközben azt láthatták, hogy barátjuk monitorján női fotók tucatjai villannak fel. Miután erre felfigyeltek, a legtöbb nő számára komoly problémát jelentett a saját kérdéseikre válaszolni, sokkal jobban lekötötte figyelmüket a párjuk által nézegetett nők fotóinak figyelése.

A kutatók közelebb kerültek ahhoz a kérdéshez is, hogy miért mennek tönkre olyan könnyen azok a kapcsolatok, ahol a két fél közé beékelődik a féltékenység. A válasz az agyban keresendő. A nők ugyanis abban a pillanatban, hogy úgy érzik: párjuk nem hűséges már igazán hozzájuk, tudat alatt máris elkezdenek felkészülni a kapcsolatuk lezárására.

Erre a következtetésre a kutatók egy másik kísérletük során jutottak, amikor a férfi és a nő ugyan egy szobában voltak, azonban függöny választotta el őket. Mindketten megkapták a maguk feladatait, amelyet el kellett végezniük, azonban hamarosan nem várt új feladatot kapott a férfi – amelyet a nő is hallott. Innentől kezdve pedig a nő agyában hasonló folyamatok indultak be, mint amelyet a féltékenység érzése válthat ki. Romlott addigi teljesítménye, mivel onnantól kezdve úgy érezte, hogy el kell szakadnia a feladatától.

A kísérletnek azonban voltam támadható pontjai is: főként ugyanis 19 éves egyetemisták, főiskolások vettek részt benne, akik számára ebben az életkorban központi szerepet játszanak a párkapcsolatok, barátok, szerelem, szexualitás, tehát különösen érzékenyek voltak a féltékenységre, és reakcióik esetleg túlzott kiugrást mutatnak az átlagtól.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.