Lúdas Matyi ajánlata: a szagos müge
Sebgyógyítás hatékonyan a természet patikájából
"Szagos müge, lisztmamonya, macskagyökér, tyúkturbolya, kutyabengevakarék, mindegyikből tíz marék!" - hallottuk a Lúdas Matyi rajzfilmváltozatában.
2010.05.06 08:12ma.huLudas Matyi orvosnak maszkírozva magát, Döbrögi legényeit küldte el a mezőre, hogy ezekből a gyógynövényekből szedjenek, uruk sebeit gyógyítandó.
Hogy Matyi nem tévedett, azt számos feljegyzés bizonyítja, miszerint Európa-szerte már a középkortól használták sebgyógyításra ezt a gyönyörű tavaszi virágot, a szagos mügét.
A müge elnevezés valószínűleg francia eredetű (a muguet gyöngyvirágot jelent), de a népi etimológia nyomán illetik e növényt májusfű, borvirág, csillagos májfű, csillagszívű, és erdődísz néven is.
Ezek mind mind utalnak a virág jellemzőire: például általában májusban-júniusban szedik, hiszen akkor virágzik, ezért májusfű. Csillagszívű, mivel csillag alakú örvös levelei vannak, és borvirág, mivel bort is készítenek vele.
Az erdődísz (német nyelvterületen pedig az erdőmester) elnevezést azért kapta, mert főként gyertyános tölgyesek, bükkösök, tehát erdők lakója.
A szagos müge egyébként a buzérfélék családjába tartozó, kistermetű, évelő növény, melyet gyógynövényként való alkalmazása mellett számos egyéb célra is felhasználhatunk.
A manapság már kedvelt cserepes növényként is ismert mügét elsősorban illatanyagai miatt termesztik egyes vidékeken. Bogárűző hatása mellett számos étel zamatát ő biztosítja.
A „szagos" müge
A szagos müge (latinul Asperula Odorata, vagy Galium Odoratum)elnevezés ennél fogva tehát nem véletlen, ugyanis e növénynek a virágzás előtt gyűjtött hajtása olyan hatóanyagot tartalmaz (melilotozid), amelyről a szárítás során a jellegzetes illatú kumarin hasad le.
Ebből tehát kikövetkeztethetjük rögtön azt is, hogy a friss növénynek nincs illata. A szárított mügének ezzel szemben a frissen vágott szénára, egyesek szerint vaníliára, megint mások szerint a dohányra emlékeztető illata felhasználásának számos módját ihlette az évszázadok során.
Bár a szárítás során a növény súlya ötödére csökken, erős illata betölti az egész szobát, ami rovarűzésre és ruhaillatosításra egyaránt alkalmazható.
Nagyanyáink, rokonával együtt (Galium Verum) a matracba töltötték a téli hónapokra az édes álmok érdekében, mi manapság házi készítésű parfümünkbe is belecsempészhetjük ennek a kis virágnak az illatát, ha körülbelül egy hétre 1-2 dl jojoba-olajba (bio- és herba-boltokban kapható) áztatjuk.
A különböző illóolajokkal aztán már saját magunk keverhetjük ki mügés parfümünket (hozzá javasolt illatok a fás, kesernyés árnyalatok), vagy házi testápolónkat. Egyéb kozmetikai haszna is van a szagos mügének: forrázata ránctalanító hatású.

Szagos müge, lisztmamonya, macskagyökér...
Bár mint az a fenti Lúdas Matyi történetből is kiderült, a müge többnyire vadon terem, mégis, ha tehetjük, ültessünk kertünkbe is belőle! Főként árnyékos cserjék alatt érzi jól magát, de a hortenziák és rododendronok közelében szinte lubickol a boldogságban.
Csillag formájú levelei és kis fehér virágai nagyon szépek, alapvetően igénytelen kis növény, és ha túlságosan elterjedne, akkor sem kell bosszankodnunk, hiszen könnyű eltávolítani a felesleges töveket a talajból.
Tudtad, hogy...
..egy ókori germán monda szerint egy-egy csokor virágzó szagos müge hajtás szerencsét hoz tulajdonosának a szerelemben?
..dohányt és sajtot is zamatosítanak vele?
..a szagos müge jelenléte jó minőségű, humuszos talajt jelez?
..vékony szálkás gyökértörzséről német nyelvterületen sokáig azt tartották, hogy övként vagy karkötőként viselve győzelemhez segíti a katonákat és atlétákat?
..I. Szaniszló lengyel király testi erejét és frissességét annak tulajdonította, hogy minden reggel szagos mügéből készült forrázatot fogyasztott?
..timsóval a növény és gyökere különböző színű pácfestékeket alkot, önmagában pedig kelmék színezésére is használták?
..borral kevert párlatát a középkorban a bátortalan szerelmesek serkentő italaként fogyasztották?