Nem szalonnáznak sokáig az igazi férfiak

Korábban halnak a macsók

A vérbeli macsó általános jellemzői között szerepel, hogy bár ad magára, de az egészségére nem. Az orvos pedig olyan tabuszó, amelyről csak a nők beszélhetnek.

2010.04.26 08:44Sárosdi Ádám - ma.hu

Korunk férfiideáljai több szerepkörben is tetszelegnek egyszerre – ezek azonban nem biztos, hogy az egészségére is jó hatással vannak. Az igazi macsó ugyanis nem panaszkodik: minden betegség csupán katonadolog, aminek kezelése például megfázás esetén némi forralt boros teával is elintézhető. Annak, aki valóban élvonalbeli hím, soha nem fáj semmije: a rándulások piskóták, a hasogató fejfájás pedig szót sem érdemel – nem is beszélve arról, ha nem a testtel van a gond, sokkal inkább a szellemmel.

A legrosszabb pedig a felelősségtudattal élő apa, aki soha nem engedheti meg magának, hogy henyélés miatt megszűnjön a család kenyérkeresőjének lenni, és ezért igazán nem jelent neki problémát bevállalni néhányszor az esti túlórákat is. Az előbb felsorolt tipikus esetek nem csak felvetések: valós problémát jelent a férfiak átlagéletkorának drasztikus lemaradása a nőkéhez képest. Az okokat pedig mindenki könnyedén kiderítheti, aki közelében fiúk és apák élnek: az erősebbik nem tagjai sokkal kevésbé rendelkeznek olyan hatásos módszerekkel, amelyek segítségével a bennük felhalmozódó stresszt és feszültséget képesek lennének kiadni magukból. Ennek folyománya, hogy mára Magyarországon majdnem tízévnyi szakadék tátong a lányok és a fiúk között a születéskor várható élettartam esetében.

Egyértelmű, hogy a nők előnyére. Az ezredfordulón a férfiak átlagéletkora 67,11, a nőké 75,59 év volt. Ezekre az adatokra nagy befolyásolást gyakorolnak a csecsemőhalál megakadályozásáért felelős kutatások, amelyeknek köszönhetően mára ugyan annyi eséllyel indulnak a gyengébbik és az erősebbik nem tagjai egyaránt. Talán az a jelenség, hogy a nők egyes állások esetében sosem juthatnak egy bizonyos létrafoknál tovább, valójában őket védi a korai halálozástól? Ez egyértelműen nincs így. Mégis úgy tűnik, hogy a magasabb pozícióban lévő férfiak között gyakorta szedik áldozataikat a pszichoszomatikus betegségek, amelyek esetében nincs valós fizikai elváltozás, hanem például az állandó és magas feszültség eredményez testi tüneteket. Ezek a „menedzserbetegségek” azonban nem csak a vezetőknél jelentkezhetnek, hanem bárkinél, akire nehezebb terhek rakódnak, mint amennyit elbír.

A férfiak hozzáállása a betegségek kezeléséhez jól megmutatkozik azokon az adatokon, mi szerint az erősebbik nem dolgozói sokkal kevesebb betegszabadságot kérnek, mint a nők – pedig nem egészségesebbek náluk. Hát persze, hiszen egy igazi férfinek mindig keménynek, és sérthetetlennek kell tűnnie, különben sokat veszíthet a presztízséből.

A problémák pedig nem csak ott kezdődnek, amikor a macsóság már az egészség rovására megy, sokkal inkább akkor, amikor a házasságban az addig domináns férfi-szerepben tetszelgő egyén elkezd papucsállatkává alakulni, és a feleség véleménye megváltozik róla, ami csak további súrlódásokhoz vezet.

Megoldást jelenthet azonban, ha a férfiak is megtanulnának beszélni az érzéseikről: elmondani, hogy éppen mi jár a fejükben, vagy hogyan éreznek valamivel kapcsolatban. Ez azonban nem olyan változás, amely egyik pillanatról a másikra fog bekövetkezni, hanem sok türelmet igénylő lassú folyamat.

Elkezdése pedig javasolt minden nőnek, asszonynak és lánynak, akinek a közelébe férfiak, fiúk és legények élnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.