Szemünk mozgása elárulhat
Már a pókerarcban sem bízhatunk
Egy új kutatás szerint szemünk mozgása árulkodik a fejünkben lévő számokról. A Melbourne-i Egyetem új kutatása szerint nehezebb lesz hazudni a korunkról vagy a kezünkben lévő lapokról, mert szemünk állása elárulja a számot, amire gondolunk.
2010.03.27 17:31medipress.huA tanulmányban a résztvevőket véletlenszerű számokból álló sorozat felállítására kérték. Felmérve szemük vízszintes és függőleges pozícióját, a kutatók képesek voltak megbízhatóan megjósolni a soron következő számot – még mielőtt a résztvevők elárulták volna azt. Különösen a szem balra és lefelé való elmozdulása jelezte, hogy a soron következő szám kisebb, mint az előtte lévő volt. Hasonlóan, ha a szemek jobbra vagy felfelé mozdultak, azt jelezte, hogy a következő szám nagyobb lesz. A szemmozgás szöge kifejezi a számbeli váltást.
A cikk a Current Biology folyóirat internetes oldalán jelent meg. Az első szerző, Dr. Tobias Loetscher a Melbourne Egyetem kutatója elmondta, hogyan enged betekintést a szemek pozíciója az agy véletlenszám-generátora által hozott szisztematikus döntések természetébe.
„Amikor számokra gondolunk, automatikusan kódoljuk őket térben, a kisebb számok balra esnek, míg a nagyobbak jobbra. Ez a balról-jobbra orientált mentális számegyenes gyakran nem is tudatosul bennünk. A tanulmány azt mutatja, hogy a mentális számegyenesen való váltást rendszeres szemmozgások kísérik - újrahasználjuk azokat az agyi folyamatokat, amelyek a külvilágban való tájékozódásra és az azzal történő interkaciókra alakultak ki.”
„A szemeink nem csak azt teszik lehetővé, hogy lássuk a körülöttünk levő világot, de betekintést engednek agyunk működésébe is” – mondta el Dr. Michael Nicholls, aki szintén részt vett a vizsgálatban. A tanulmányban 12 jobbkezes férfit kértek meg arra, hogy állítsanak fel egy véletlen számokból álló sorozatot. Egy elektromos metronómmal lépkedve 40 számot választottak ki 1 és 30 között, olyan véletlenszerűen, amennyire csak lehetett. A kutatók minden számnál felbecsülték a szem átlagos helyzetét az 500 milliszekundumnyi intervallum alatt, mielőtt az alanyok kimondták volna a számokat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06