Éjjel pihent a trauma is...
Az álmokban nem pusztított szeptember 11-e?
Összehasonlító álomelemzéssel is kimutatták, hogy a szeptember 11-i terrortámadás szinte minden amerikai számára traumatikus élmény volt, még azoknak is, akiknek senkijük sem halt vagy sebesült meg a Világkereskedelmi Központ lerombolása során.
2008.02.25 09:00MTIA Bostonban lévő Tufts University School of Medicine munkatársai Ernest Hartmann vezetésével 11 férfi és 33 nő álmait elemezték éveken át. A vizsgálat részvevői Manhattanen kívül laknak, se rokonuk, se ismerősük nem halt meg a terrortámadás során, koruk 22 és 70 év között mozog.
A Sleep szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók kifejtették, hogy a résztvevők szeptember 11. utáni álmai jóval erőteljesebbek voltak, és összhangban álltak azoknak az álmaival, akiket korábban vizsgáltak, és traumát szenvedtek el a tragédia miatt.

Ennek ellenére a vizsgált személyek álmaiban nem volt több repülő vagy magasépület, sőt egyikük sem álmodott épületbe becsapódó repülőgépről, de még hasonlóról sem, pedig a rettenetes felvételeket mindannyian látták a tévében - mutattak rá a kutatók.
Hartmann szerint ez azért lehet így, mert az álom nem események merő ismétlése, hanem új kreáció. Az álom új összefüggéseket teremt az új elemek és az emlékezet összeolvasztásával - hangsúlyozta a szakember.
Kapcsolódó írások:
- Kísérlet arról, hogy az alváshiányban szenvedők hogyan reagálnak váratlan helyzetekben
- Alvászavarral küzd minden tizedik magyar
- A krónikus alváshiány betegségeket okoz
- Alvásigény és frissesség - régen és ma
- Ébren erősödnek, alváskor gyengülnek az agyi kapcsolatok
- Csínján a mobillal! - Alvászavart okoz
- A túl rövid alvás is hajlamosít cukorbetegségre