A gyilkos sejteknek szükségük van a D-vitaminra
Ébressze fel immunrendszerét!
Kulcsszerepet játszik a D-vitamin a védekezőképesség aktiválásában - mutatták ki a Koppenhágai Egyetem kutatói a Nature Immunology című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
2010.03.10 08:43vitaminkiraly
A felfedezés magyarázatot ad arra, hogy miért kevésbé aktívak a T-limfociták (a fehérvérsejtek egy csoportja) – az immunrendszer valódi „katonái”, amelyek baktériumokat és vírusokat ölnek – olyan betegségek esetén, amelyek esetében a vitamin koncentrációja a vérben viszonylag alacsony. Carsten Geisler és csoportja rámutatott, hogy a gyilkos sejteknek szükségük van a D-vitaminra ahhoz, hogy működésbe lépjenek, ha a vitamin viszont hiányzik a vérből, akkor csak „alszanak”.
"Amikor idegen anyagot észlelnek a T-sejtek a szervezetben, akkor egyfajta D-vitamint kereső rendszert, vagyis a vitaminra fogékony +antennákat+ fejlesztenek ki magukban. Ez mutatja meg a szervezetnek, hogy a sejtnek szüksége van a vitaminra, amelynek hiányában a sejtaktiváció elmarad. Ha a T-sejtek nem találnak elegendő mennyiségű D-vitamint a vérben, nem kezdenek el működni" – magyarázta Geisler.
A kutatók szerint az emberi szervezet alvó T-sejtjei nem rendelkeznek vitaminreceptorokkal, sem pedig a PLC-gamma1-nek nevezett enzimmel, amelynek megjelenése szintén összefüggésben van a D-vitaminnal, és amely elindítja a sejtben a specifikus immunválaszt a kórokozókkal szemben.
„A tudósok már régen tisztában vannak azzal, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a kalcium felszívódásához, és hogy szintén fontos tényezője olyan betegségeknek, mint a rák, a szklerózis multiplex. Azonban arra csak most derült fény, hogy kulcsszerepet játszik a védekezőrendszer beindításában” – állapították meg a kutatók.
Az európai lakosság háromnegyedének nincs a szervezetében elegendő mennyiségű D-vitamin, ezért negyven ország kutatói – élükön David Servan Schreiber idegtudóssal – szorgalmazzák a közvélemény érzékenységének felkeltését a vitaminnal kapcsolatos ismeretek iránt.
Az emberi szervezet elsősorban ma az élelmiszerekkel jut hozzá a D-vitaminhoz – nagy mennyiségben található belőle például a zsíros halakban. Előállításában a bőrt érő ibolyántúli sugárzásnak jelentős szerepe van.
Kapcsolódó írások:
- Összefüggésben áll a D-vitamin az izomerővel a tinilányoknál
- Nem védi a szívet a kiegészítőként szedett kalcium és D-vitamin
- A sok D-vitamin felére csökkenti a diabétesz kockázatát
- Szója és a D-vitamin a vastagbélrák ellen
- Összefügg a D-vitamin, a származás és a szívhalál
- A D-vitamin hiánya tönkreteszi a szívet
- A D-vitamin segíti leküzdeni a melanómát
- Hogyan alakult ki az európaiak fehér bőre? Hát nem a D-vitamin hiánytól!
- A D-vitamin és a kurkumin segíthet az Alzheimer-kórban szenvedőkön
- D-vitaminhiány okozhatja a terhesek hüvelyfertőzését