Rossz hatással van a magzatra

A várandós nők ne egyenek mályvacukrot!

Azok a várandós anyák, akik terhességük során nagy mennyiségű mályvacukrot fogyasztanak, hátrányosan befolyásolják gyermekeik intelligenciáját és viselkedését - mutatta ki egy tanulmány.

2009.10.12 16:42medipress.hu

A nyolc éves gyermekek között elvégzett vizsgálat szerint azon anyák gyermekei, akik terhességük alatt mályvacukrot fogyasztottak (amelyet édesgyökérből készítenek), a kognitív teszteken társaiknál rosszabb eredményt értek el. Körükben rosszabb volt a koncentrálási készség, gyakoribb a bomlasztó magatartásminta, mint a figyelemhiányos hiperaktív rendellenesség (ADHD).

Az édesgyökérben (és így a mályvacukorban is) megtalálható összetevő, a glicirrhizin rontja a méhlepény működését, ugyanis hatására stresszhormonok kerülnek át az anyából a magzatba. Ezen hormonok (glukokortikoidok) magas szintje befolyásolja az agy fejlődését, ami kapcsolatba hozható a gyermekek viselkedési rendellenességével.

Az American Journal of Epidemiology című újságban megjelent cikk terhességük alatt medvecukrot fogyasztó anyák nyolcéves gyermekeinek kognitív funkcióit vizsgálta, ezen belül a szókincset, a memóriát és a térben való orientációt tesztelték. A vizsgálatot a Helsinki Egyetem és az Edinburghi Egyetem kutatói végezték el Finnországban, ahol fiatal nők között általánosan elterjedt a medvecukor fogyasztása.

Az Edinburghi Egyetem Kardiovaszkuláris Központjának munkatársa, Jonathan Seckl professzor szerint kimutatták, hogy a kutatás fontossága, hogy a meg kell előzni a méhlepény stresszhormonnal történő behatását, hogy el lehessen kerülni annak hátrányos befolyását. Azon nők esetén, akik hetente 500 mg glicirrhizinnél többet fogyasztottak – mely 100 g mályvacukornak felel meg – gyermekeik körében valószínűbb volt az alacsonyabb intelligenciaszint és a viselkedési problémák előfordulása.

„A várandós anyáknak kerülniük kellene ezen édesség nagy
mennyiségben történő fogyasztását – nyilatkozta Katri Räikkönen professzor, a Helsinki Egyetem Pszichológiai Intézetének munkatársa.

Ezt követően a kutatócsoport a mályvacukor terhességi idő rövidülésére irányuló hatását vizsgálja. A méhlepény stresszhormonokat szűrő hatásának károsodását a szívbetegségekkel, az anyagcserezavarokkal és a viselkedési problémákkal is kapcsolatba hozták, mely rendellenességek a későbbi élet során jelennek meg.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.