Csak felszínesen pihen, aki sokat iszik
Józanul is hatással van az alvásra az alkoholizmus
Egy, a Sleep című szaklapban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az alkoholizmusnak az alvásra kifejtett hosszú távú hatásai férfiak és nők esetében egyaránt megmaradnak hosszan tartó absztinencia után is.
2009.10.03 18:05medipress.huEgy friss kutatás adatai szerint a lassú hullámú alvás aránya akár 719 napos alkoholmentesség esetén is szignifikánsan alacsonyabb lehet, mint a kontrollszemélyeknél.
Az alkoholbetegeknél jelentősen csökkent az első stádiumban a non-REM alvás, kevesebb a mély, lassú hullámú és több a felszínes alvás, ami az alkoholisták kognitív hanyatlását magyarázhatja.

"Korábban azt gondoltuk, hogy a detoxikálás alatt észlelt REM-elváltozások az alkohol REM-et csökkentő hatása alól történő felszabadulás miatt következnek be, de a változások tartóssága arra utal, hogy a REM-alvás szabályozásában maradandó strukturális és funkcionális változások állnak be alkohol hatására" - mondta Ian Colrain, a kutatás vezetője.
A kutatás során 42, ambuláns kezelésre járó alkoholista és 42 kontrollszemély adatait hasonlították össze.
Orvosi és pszichiátriai anamnézis felvétele mellett poliszomnográfiás módszerrel elemezték az alvásukat.
Az eredmények szerint az alkoholistáknál a lassú hullámú alvás mennyisége csökkent a REM-fázisban, de nem változott a non-REM alvás során.
A Pittsburgh Sleep Quality Index alapján mért alvásminőség szignifikánsan rosszabb volt az alkoholbetegeknél, mint a kontrollszemélyeknél, és összefüggést mutatott az egész élet során elfogyasztott alkoholmennyiséggel: minél több alkoholt fogyasztott el valaki, annál kevésbé pihentető az alvása.