A kommunikáció a hosszú házasság titka
Halálhoz vezethet, ha nem beszéljük meg problémáinkat a házastársunkkal
Hamarabb halnak meg azok, aki a haragjukat magukban tartják - legalábbis azok szerint a szakértők szerint, akik állítják: a hosszú házasság, és egyben a hosszú élet titka is a kommunikáció.
2008.02.13 10:55medipress.huEgy házaspárokról szóló tanulmány kimutatta, hogy azok, akik szabadon kimutatják az érzéseiket, hosszabb ideig élnek, mint azok, akik magukban tartogatják a haragjukat éveken át. "A legrosszabb, amit tehetünk, hogy magunkban tartjuk, nem beszélünk róla, és folyamatosan haragszunk” - állítja a szerző, Ernest Harburg a Michigani Egészségügyi Egyetem professzora.
„Ha közeli hozzátartozónkkal nem beszéljük meg a problémákat, akkor az nem tesz jót az életkilátásainknak.” - teszi hozzá. Az eredmények talán nyilvánvalónak tűnnek, de Harburg szerinte a korábbi kutatások nem mutattak ki egyértelmű kapcsolatot az életkilátások és a házasságon belüli kommunikáció minősége között. A tudós és munkatársai 192 házaspárt követtek nyomon 1971 és 1988 között Tecumseh városában 17 éven át. A párok 14 %-a volt olyan, aki magában tartotta a haragját, vagyis mindkét fél tartózkodott attól, hogy megoldják a problémáikat. „Nem a problémáról beszéltek, és ha mégis, az veszekedésbe torkollott.” – mondta Harburg.
Az egyéb kockázati tényezők figyelembe vétele után is azt találták, hogy a haragjukat magukban tartó párok előbb haltak meg, mint azok, akik más módon kezelték negatív érzéseiket. Harburg szerint sokkal helyesebb magatartás az együttműködés. „Meghallgatjuk a másikat, nem vágunk közbe, beszélgetünk. A képzeletünk segítségével együtt megoldjuk a problémát, és valamiféle megegyezésre jutunk.”
Janice Kiecolt-Glaser, az Ohioi Egyetem igazgatója szerint világos, hogy a házassági interakciók befolyásolják a testi működésünket. „Tudjuk, hogy azoknál a pároknál, akik undokak vagy durvák egymással konfliktus esetén, emelkedik a stresszhormonok szintje, és gyengül az immunrendszerük.” Tanulmányukban kimutatták, hogy egy apró karcolás is két nappal később gyógyult be azoknál, akik durván viselkedtek egymással.
Bár a tanulmány még nem egészen teljes, Kiecolt-Glaser szerint fontos a folyamatos jó kommunikáció. Harburg pedig hozzátette, hogy ha az intelligenciánkat és kreativitásunkat használjuk, hogy megoldjuk a problémát és megőrizzük a kapcsolatot, akkor minden nehézségen túljuthatunk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06