Így könnyebb lesz felvenni a harcot
Végre megállapították, hogy mitől válnak antibiotikum-rezisztenssé a baktériumok
Amerikai kutatók felfedték, hogyan szereznek a baktériumok ellenálló képességet egy sor antibiotikummal szemben. Blokkolva ezt a mechanizmust a meglévő antibiotikumok hatásosabban vehetik fel a harcot a veszélyes fertőzésekkel.
2009.09.11 11:56MTIA New York-i Egyetem kutatói csütörtökön a Science tudományos magazinban közölték: a baktériumok bizonyos nitrogén-oxidot termelő enzimeket állítanak elő, hogy képesek legyenek ellenállni az antibiotikumoknak.
Azok a szerek, amelyek gátolják ezeket az enzimeket, hatékonyabbá tehetik az antibiotikumokat, és akár az életveszéllyel fenyegető methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) baktérium is újra megadja magát.
"Új gyógyszerek kifejlesztése, amelyekkel az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok, például az MRSA ellen is fel lehet lépni, jelentős költséggel és biztonsági problémákkal járó hatalmas akadályfutás" - mondta Evgeny Nudler, a New York-i Langone Orvosi Központ munkatársa.
A kutató szerint felfedezésük rövidre zárhatja a probléma megoldását, mert nem szükséges újabb és újabb antibiotikumokat kifejleszteni, ha a már meglévő szerek újra hatékonyak lehetnek a baktériumokkal szemben.
Nudler csoportja megállapította, hogy sok antibiotikum az oxidatív stressz segítségével öli meg a baktériumokat, ilyenkor reaktív oxigéngyökök (töltéssel bíró részecskék) termelődnek.
"Az antibiotikum rákényszeríti a baktériumot, hogy sok szabadgyököt termeljen. Ez károsítja a DNS-ét, amit a baktérium nem él túl, végül elpusztul - magyarázta a folyamatot a kutató. - Úgy találtuk, hogy a nitrogén-oxid megvédheti a baktériumot az oxidatív stressztől".
A baktériumok tehát azért termelnek nitrogén-oxidot, hogy ellenállhassanak az antibiotikumoknak.
Nudler elmondta, hogy sok cég tesztel különféle, a nitrogén-oxid szintjét csökkentő vegyületet, hogy ezek a későbbiekben gyulladásgátló szerként kerülhessenek alkalmazásra.
Úgy véli, egy ilyen vegyület csökkentheti a baktériumok által termelt nitrogén-oxid mennyiségét is, csökkentve egyúttal képességüket, hogy ellenálljanak az antibiotikumoknak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06