A szerb nővérek nem ledérkedhetnek
Nincs többé neccharisnya és ingerlően feszülő köpeny a kórházakban
A szerb kórházak betegei nem látnak többé neccharisnyás, ingerlően feszülő miniszoknyás, netán mélyen kigombolt rövid köpenyt viselő nővért, ha életbe lép az egészségügyi minisztérium munkahelyi viselkedésről szóló kódexe, amelynek tervezetét a napokban küldték ki az egészségügyi intézményeknek.
2008.02.09 09:30MTIA női alkalmazottak egyenruhája "nem lehet sem túl rövid, sem túl szűk, munkavégzésre alkalmas cipőnek kell társulnia hozzá, smink csak diszkréten alkalmazható, az ékszerezés összhangban kell álljon az általános kinézettel, s kívánatos a mértéktartással színezett, rendezett frizura". A szabályalkotókat nem lehet hímsovinizmussal vádolni, mivel a kötelezően "Uram!"-nak szólítandó férfiakra (orvosokra, egészségügyi technikusokra) is gondoltak.
Mindig tiszta, rendesen nyírt frizurát kell hordaniuk, s nagyon takarékosan kell bánniuk az ékszerekkel, díszekkel. Egyáltalán: az extravagancia bármilyen formája idegen az egészségügyi dolgozótól, s mint ilyen, megengedhetetlen. Ami a betegekkel való bánásmódot illeti, annak meghatározója az empátia, a tisztelet. Bár a szerbiai társadalom - kor- és nembeli különbségeket figyelmen kívül hagyva - erősen hajlik a tegezésre, annak a jövőben kívül kell maradnia az egészségügyi intézményeken. A "fel tudsz kelni, öreg?" kérdést ezután felváltja a "miben lehetek szolgálatára?".
Bár a hálapénzadás nem terjedt el, Szerbiában is van hagyománya az ajándékozásnak. Ezután viszont - ha betartják a kódex előírásait - az egészségügyi alkalmazottak csak a köszönetet kifejező apró ajándékokat fogadhatnak el, értékeset - csemegekosár, drága ital és hasonlók - nem. Munkahelyi magánéletük is szabályozva lesz: nem kívánatos, hogy saját ügyeikkel traktálják kollégáikat és a betegeket, s az sem, hogy munkatársaik magánéletének tényeit kiteregessék, vagy arról véleményt mondanak. Elég tehát a folyosói pletykákból, nővérszobai trécselésekből! Eddig akár jópofa is lehetne a szabályozás, ha nem térne ki arra, hogy az egészségügyi alkalmazottak - a szakmai értekezleteket leszámítva - nem tehetnek bíráló megjegyzést intézményük működésére, feletteseikre, sőt kifejezetten kötelesek minden lehetséges esetben elismerően nyilatkozni róla a betegeknek.
Az pedig, hogy bárkinek - esetleg fülbesúgással - azt ajánlják, hogy próbáljon máshol gyógyulást találni, főbenjáró bűnnek számít. Marko Kontic professzor, a Szerb Orvosszövetség Etikai Tanácsának elnöke szerint ezt a szabályozást a fejlett egészségügyi kultúrával rendelkező országok példája ihlette. A szerb Egészségügyi és Társadalombiztosítású Dolgozók Szakszervezete szerint viszont nagyon nyugtalanító, hogy - ha életbe lép a szabályozás - a jövőben nem lehet bírálni a felsőbbséget. Mit fog akkor csinálni a szakszervezet?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06