Fontos a hozzáállás és az empátia
Ha kedves az orvos, hamarabb gyógyulunk!
Egyes megfázás elleni szerek bár segíthetnek enyhíteni a megfázás tüneteit, gyakran kellemetlen mellékhatásokat is okozhatnak. Egy nemrég végzett kutatás szerint a kezelőorvos empatikus képességei is segíthetik a gyógyulást, így nem szükséges a megfázás elleni szerekhez fordulni.
2009.07.15 12:21medipress.huA Wisconsin Közegészségügyi Egyetem kutatásai szerint a betegek gyorsabban gyógyulnak fel a megfázásból, ha elhiszik, hogy kezelőorvosuk valóban törődik az állapotukkal és a gyógyulásukkal.
A kutatásban részt vevő összesen 350 beteget három csoportra osztották. A csoportok tagjait ezután különböző módszerekkel vizsgálták: az egyes csoportban lévőket személyes kontaktus nélkül, a második csoportban lévőket a hagyományos orvosi vizsgálat keretében, a harmadik csoportban lévőket pedig személyesen, belsőségesebben.
Az eredmények szerint a harmadik csoportban lévő betegek sokkal hamarabb gyógyultak fel betegségükből, mint a többi csoport betegei, köszönhetően az orvosok pozitív és nyitott viselkedésének és empátiájának.
Az orrváladékból vett minták alapján kiderült az is, hogy a harmadik csoportban lévő betegek szervezete két nappal a vizsgálat után szinte teljes immunitást mutatott a betegséget okozó baktériumok és vírusok ellen.
"Bármilyen meglepő is, a kezelőorvos viselkedése befolyásolja az immunrendszer működését, és segíthet gyorsabban felépülni egy megfázásos betegségből" - nyilatkozta Dr. David Rakel, a kutatás vezetője.
"A lényeg, hogy a beteg úgy érezze, törődnek vele. Ez természetesen személyenként változik, hiszen ami jó az egyiknek, nem biztos, hogy a másik betegnek is megfelel. Ebből is láthatjuk milyen fontos a jó orvos beteg kapcsolat kialakítása a rendelőkben és ügyeleteken."
Dr. Rakel szerint pozitív orvos-beteg kapcsolat fenntartásával szükségtelenné válhatnak egyes recept nélkül kapható megfázás elleni szerek.
"Az ilyen szereknek nagyon gyakran vannak emésztőszervi mellékhatásaik, amelyek sokszor kellemetlenebbek, mint maga betegség - nyilatkozta Dr. Rakel - Az orvos részéről tanúsított megértés és figyelem helyettesítheti ezeket a szereket, ráadásul ingyen van."