Eddig a szívbetegségek vezettek
2010-re a rák veszi át a vezetést a szívbetegségek előtt
Nemzetközi egészségügyi szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a rák 2010-re a szívbetegséget megelőzve a világ vezető halálokává fog válni, és a szegényebb országok várhatóan leginkább a dohányzásból, a magas zsírtartalmú étrendből és egyéb tényezőkből eredő ártalmaktól szenvednek majd leginkább.
2008.12.10 15:39medipress.huAz Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint idén körülbelül 12 millió új rákos esetet diagnosztizálnak, és több mint hétmillióan halnak meg a betegségben.
A trendek mögött húzódó több demográfiai változás közül a 2008 és 2030 között a kevésbé fejlett országok becsült 38 százalékos népességnövekedését határozták meg. A jelentés azt vetíti előre, hogy 2030-ban 20-26 millió új rákos esetet fognak diagnosztizálni, a betegséggel összefüggő halálesetek száma pedig 13-17 millióra emelkedik.
„A nemzetközi rákhelyzet gyors súlyosbodása óriási kihívást jelent az egészségügyi rendszerekre világszerte” – írta Peter Boyle, a WHO Nemzetközi Rákkutató Ügynökségének igazgatója.
A beszámoló szerint a népességnövekedés és a betegség terjedése kihívásokat jelent a rákellátásra, különösen Afrikában. A nemzetközi rákteher is emelkedik, mivel a nyugati életmóddal járó viselkedést, főként a dohányzást, a magas zsírtartalmú étrendet és a testmozgás csökkenését a fejlődő országokban is fokozatosan átveszik.
„Még a kihívásokkal küszködő gazdaságokban is felismerik az emberek, hogy a rákkutatásban előrelépéseket kell elérni, és megelőző intézkedéseket kell tenni” – véli Lance Armstrong kerékpáros világbajnok, aki a hererákot túlélve a betegség elleni harc éllovasává vált.
Az atlantai találkozó célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a rák veszélyére világszerte, amit egyes fejlődő országok nem ismernek el sürgető egészségügyi problémaként.
„Remélem, hogy a bevált intervenciók elvitelével a betegségtől leginkább sújtott területekre megszüntethetjük a felesleges szenvedést, és sok életet menthetünk meg” – nyilatkozta John Seffrin, az Amerikai Rákkutató Szövetség tagja.
A szervezet bejelentette, hogy egy olyan szolgálatot állít fel, amely Indiában segít a dohányosoknak a leszokásban. Hala Moddelmog, az emlőrák alapítvány elnök vezérigazgatója Susan G. Komen, a Race for the Cure megalapítójával együtt „globális egészségügyi diplomáciai” megközelítést sürgetett oly módon, hogy az Egyesült Államokban szerzett tapasztalatokat el lehetne vinni a fejlődő országokba.
Az adatok szerint a tüdőrák rendelkezik a legmagasabb előfordulási aránnyal és mortalitással az egész világon. A méhnyakrák a vezető rákos eredetű halálok a nők körében a szegényebb országokban, ahol az emlőrák előfordulási aránya évente öt százalékkal emelkedik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06