A szexbe bele is lehet halni

Szexábécé - A szex utóhatásai a testben és a lélekben

Ez most nem az utójáték, hanem a tartós utóhatás. Azt elemezgetjük, hogy milyen hatással van a szex a testi és a mentális egészségünkre, hiszen a szex egészséges, megnyugtató, kiegyensúlyozottá tesz, sőt használ a szépségnek is. Vagy vannak, akik nem így gondolják? Olykor bele is lehet halni.

2008.12.08 11:30ideal.hu

Az egészség

Egy ember csak akkor EGÉSZ, kiegyensúlyozott és boldog, ha tudatában van az EGÉSZ-SÉGének. Azaz: az egészbe beletartozik a szexualitás is. Bár sokan ezt ilyen-olyan okok miatt tagadják, szükségtelennek tartják, a többség EGÉSZSÉGébe mégis beletartozó. (Ha valaki úgy érzi, hogy szüksége lenne rá, de mégis hiányérzete van, akkor az megbetegedéshez vezet. Ha valaki tudatosan elnyomja magában ezt a szükségletet, pl. valamilyen filozófiával, akkor nem érez hiányt, és enélkül is megélheti az EGÉSZséget.)

Biológiai szinten bizony a szex pozitív hatású. Egy legalább fél óráig tartó, kiadós szeretkezés felér 5 km-es futással – ami pl. a szív munkáját illeti. Rendszeresen karbantartja a szívet, az ereket; a kipirulás és megizzadás a legjobb – és legolcsóbb – női kozmetikumok. Rugalmas és sima lesz a bőr. Késlelteti az öregedést minden téren: kevésbé ráncosodik a bőr, tovább tart a menstruáció, késlelteti a középkorú férfiak prosztataproblémáját.

Elmaradnak a klimax nem kedvelt tünetei (amik egyébként a férfiakat is sújtják!): a hőhullámok, az ingerlékenység, az inkotinencia (vizelettartási) problémák. Könnyebb kontrollálni a testsúlyt is.


A mentális béke

Akár fiatalról, akár idősebbről van szó, a lelki egyensúlya, az érzelmi kiegyensúlyozottsága, azaz a békéje múlik azon, hogy szexuálisan kielégítő életet él-e. Egyesek bevallják ezt, mások nem. De ez mit sem változtat a valóságon. A fiatalokat még majd’ szétfeszíti a szexuális energia, amivel hegyeket lehet megmozgatni. Olyanok, mint a kezdő vadász, aki lő minden megmozdulóra.

– Ha a vágy, a libidó túlfokozott és túlhajtott, akkor a kielégülés szinte elérhetetlen. Az ilyen fiatal kielégíthetetlen, mert szinte csak a testi kielégülését keresi, és a nagy mennyiség mögött nincs kellő érzelem. Így aztán túlpörgetett és örök kielégületlen lesz.

– Ha a vágy, a libidó folyamatosan nem talál kielégülést, kevés a kapcsolat, az alkalom, akkor ez az energia is fokozatosan fogy, ellenben felgyülemlik a belső feszültség, kiegyensúlyozatlanná válik minden emberi kapcsolat, s a testi egészség is kívánnivalókat hagy maga után.

– Ha a testi-lelki vágy rendszeresen egyensúlyban van és megtalálja a feloldódást, akkor az testi-lelki harmóniát hoz, amit – kevésbé divatosan – boldogságérzetnek nevezünk. Az ilyen ember vidám, nyitott a többi felé, harmonikus és kiegyensúlyozott.

Természetesen a felnőtteknél, sőt azt idősebbeknél is ugyanígy működik mindez. Az időskorúaknál nincsenek napi panaszok az egészségre, megmarad a vidámság, a kiegyensúlyozottság, és meghosszabbodik az élet is – amennyiben nem adják fel szexuális szokásaikat. Nem könnyű bevállalni mindezt megfáradt, esztétikailag nem kifogástalan testtel, de ha sikerül, hosszú élet lesz a jutalma.

A szex – és főleg az orgazmus – közben endorfinok, köznyelven boldogsághormonok szabadulnak fel az emberben, melyek segítenek a gondok feloldásában és elviselésében. Pedig sokan fordítva gondolják: nyűgnek és gondnak magát a szexet tartják. Ezért az ilyen emberek – kortól függetlenül – zsémbesek, depresszióra hajlamosak, betegségtudatuk van.

A boldogságkeresést áthelyezik az élet más színtereire: túlhajtják magukat a munkahelyükön, vagy hobbijukban próbálnak meg feloldódni. De valahol az egyébként természetesen felgyülemlő szexuális energiát le kell vezetni. Ha nem a helyén, akkor tévutakon. (Ami nem jelenti azt, hogy minden szorgalmasan dolgozó karrierista tévúton jár…)


Balhés főnökök

Ki ne ismerné a balhés, zsémbes főnököt, aki nemcsak a termelés, hanem sokszor az otthoni szexuális éheztetés miatt is másképpen viselkedik? Az elvált státusú női főnöktől meg egyenesen menekülni érdemes: ő ugyanis utolérhetetlenül szívós és hajtós a munkában, ideges az örök kielégületlenség miatt, és irigy azokra, akik kiegyensúlyozottak. A harmónia, az egyensúly egyik gyökere a boldog és kiegyensúlyozott, kielégítő szexuális élet. Hangsúlyozom: az egyik gyökere! De nem minden!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.