A krónikus stressz többet árt

Az elkeseredett fogyni vágyás többet árt az egészségnek, mint a túlsúly!

A Columbia Egyetem Közegészségtudományi Intézete azzal a felfedezéssel állt elő, hogy sokszor nem is annyira maga a súlyfölösleg betegíti meg a túlsúlyos embereke hanem a krónikus stressz, ami az elkeseredett fogyni akarás és a kialakuló negatív testkép miatt emészti őket.

2008.11.12 09:30kulinarisvilag.hu

A krónikus stresszt a társadalmi elvárásnak érzett testképnek meg nem felelés okozza, az a nyomás, amely a munkahelyen, az utcán, emberek közt, a családban a túlsúlyos emberekre nehezedik. A túlsúlyos emberek nagy része internalizálja, elismeri és önmagától elvárja, hogy megfeleljen a társadalomban uralkodó test-ideálnak. Érzi a differenciát saját teste és az ideál között, és negatív testkép alakul ki benne.

A Columbia Egyetem kutatóinak az volt az ötlete, hogy meg kellene nézni: a testtömeg-indexük alapján túlsúlyosnak vagy kövérnek nevezett emberek között milyen gyakori az elkeseredett fogyni akarás (a negatív testkép), hányan vannak azok, akik túlsúlyosan is jól tudják magukat érezni a bőrükben, és a két csoport között mekkora különbség van abban, hogy hányszor érzik rosszul magukat fizikailag vagy lelkileg egy hónap folyamán. Kiderült, hogy a negatív testképhez, a mindenáron fogyni akaráshoz sokkal inkább kapcsolódott a betegség.

Jobban képes volt előrejelezni a testi vagy lelki rossz közérzetben havonta megélt napok számát, mint a testtömeg-index... Nem véletlen, hogy a testsúlyukkal elégedetlenek és emiatt gyakrabban rossz közérzetűek között sokkal többen voltak a fehérek, mint az afro-amerikaiak vagy a latin-amerikaiak, és sokkal inkább a nőkre volt jellemző, mint a férfiakra és sokkal inkább a fiatal nőkre, mint az idősebbekre.

A vizsgált 150 000 felnőtt amerikai 66 %-a jelentette ki, hogy csökkenteni szeretné a testsúlyát, csak körülbelül 26 % volt elégedett jelenlegi testsúlyával. Tekintetbe véve a testtömeg-indexet, a normál testsúlyú emberek 40 %-a, a túlsúlyos emberek 20 %-a és az elhízottak 5 %-a tudta csak elfogadni a testsúlyát. A betegségek keletkezésében tehát nagy szerepet játszik a testideáltól érzékelt távolság.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.