Döbbenet

Így állt bosszút a lakóközösség a fiatalokon

Nem csak a generációk közötti kommunikáció hiánya okozhat problémát egy-egy életközösségben.

2016.05.07 08:28MTI

Nem csak a generációk közötti kommunikáció hiánya okozhat problémát egy-egy életközösségben. Nehezen tudunk alkalmazkodni, problémákat megoldani. Békéscsaba egyik lakótelepén szurokkal és zsírral kenik be a padokat és az asztalokat, hogy az éjszakai órákban bulizó fiatalokat távol tartsák a lakótömbtől.

Dúll Andrea környezetpszichológus a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: lélektani szempontból ez egy megoldhatatlannak tűnő probléma. Hozzátette, az ember territoriális lény, kötődik azokhoz a helyszínekhez, amelyek fontosak számára, mint ebben a konkrét esetben a lakók az otthonaikhoz és az azt körülvevő környezethez.
Hallgassa meg összeállításunkat!

Az üggyel kapcsolatban megjegyezte, normális esetben a padoknál történő események, cselekmények megítélése akár pozitív is lehetne. De Békéscsabán két nagyon intenzív territoriális ösztönviselkedés ütközik, ezért az indulatok törvényszerűen elszabadultak – hangsúlyozta.

Úgy véli, a fiatalok nem megfelelő módon használják a helyszínt, míg a lakók saját maguk számára is ellehetetlenítik annak használatát. Éppen ezért a padok színterét kellene megnézni, mert a pszichológusnő szerint konkrétan nincsenek jó helyen. Úgy fogalmazott, a problémát komplexen kellene ilyen esetekben kezelni, mivel megoldás nem várható attól, hogy a rendőrséggel elvitetik a randalírozó fiatalokat. Jönnek újak majd a helyükre – fűzte hozzá. A graffitiket hozta fel példaként a pszichológus, azokat ugyanis hiába mossák le, mindig újrafestik.

Sokat segíthet egy másik szemszögből való megközelítés: nem emberi oldalát nézni a helyzetnek, hanem például a várostervezésnél, a közterek kialakításánál előre figyelembe kellene venni bizonyos szempontokat. Egy lakótelepnél például érdemes lenne megfigyelni, "hol kap teret” az agresszió. Átstrukturálásra lehet szükség, a padok helyének megváltoztatására – tette hozzá.

Dr. Bék Ágnes, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének (TTOE) elnöke a műsorban azt mondta: egy ilyen helyzetben a közös képviselő nem sok mindent tud tenni, mivel nem a saját területen belül történik az esemény, nincs sem intézkedési, sem döntési joga.

Megjegyezte, hogy a fiatalok gyakran kiszorulnak, nem tudnak hol találkozni. Míg régen a művelődési házak adtak teret az ilyen találkozóknak, mostanra ezt a szerepet a plázák vették át, amihez azonban nincs meg a kellő anyagi fedezete egy fiatalnak. Ezért vonulnak inkább a padokhoz.

A TTOE elnöke szerint a térfigyelő kamerák megoldhatnák a problémát, ha az érintettek megtennék a szükséges lépéseket. A közös képviselő ugyanis nincs jelen ezekben a helyzetekben, így nagyon szoros együttműködésre lenne szükség a tulajdonosokkal.

Hozzátette, a padok megrongálása miatt bárkit felelősségre lehet vonni, legyen az fiatal vagy idős és eljárást indítani. De ha a rongálás értékhatára nem éri el az ötvenezer forintot, csupán szabálysértésnek minősül.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.