Több kalória ég el, ha pihen a sportoló
A sport akkor is használ, ha éppen nem űzik?
A sport akkor is jót tesz, amikor éppen nem űzik: a versenyzők izmainak vizsgálata kimutatta, hogy akkor is másoknál több kalóriát égetnek el, amikor a test pihen, tehát nincs szüksége többletenergiára.
2008.10.29 19:00MTIA Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) hasábjain - az amerikai tudományos akadémia közlönyében - megjelent tanulmány szerint ez a jelenség védelmet nyújthat olyan betegségekkel szemben, mint a II-es típusú diabétesz.
Ismeretes például, hogy a futás és más hasonló sportok növelik a mitokondriumok számát, ezek a sejtekben működő "motorok" termelik a cukorból és a zsírokból az izomenergiát biztosító adenozin-trifoszfátot (ATP).

Az ATP stimulálja az izmok oxigénfelvevő képességét és ezzel elősegíti, hogy a sportoló nagyobb erőt fejtsen ki.
Amerikai kutatók, akiknek munkáját Yale Egyetem tudósa, Douglas Befroy irányította, kimutatták, hogy azoknak az embereknek a mitokondriumai, akik hetente legalább négy órán át futnak, pihenő állapotban is 54 százalékkal több kalóriát fogyasztanak, mint azoké, akik nem futnak.
Mindkét embercsoport ugyanannyi atp-t termel, ez pedig a kutatók szerint azt jelenti, hogy pihenés idején a többlet-kalória eloszlik és hővé alakul át.
Mivel a mitokondriumok tevékenysége hozzájárul az inzulinnal szembeni ellenállást feltételezhetően fokozó, sejtekben található zsírsavak eltávolításához, logikusnak tűnik az a következtetés, hogy a testgyakorlás, a sportolás akkor is véd a II-es típusú diabétesztől, amikor az ember pihen.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06