Új módszer a csigolyatörések kezelésére
Cementtel gyógyítják a törött csigolyát
Egy új módszer tettek általánossá Belgiumban a csigolyatörések kezelésére: két "hétköznapi" eszköz, felfújható ballon és cement használatával orvosolják a betegséget.
2008.10.17 11:37MTIAz életkor előrehaladtával óhatatlanul nő a csontok szerkezetét gyengítő, a törések gyakoriságát növelő betegség, a csontritkulás esélye. Az oszteoporózis esetében pedig leggyakrabban a csigolyák törnek. Az új módszerrel az orvosok egy üreges tűvel behatolnak a törött csigolya belsejébe, s beinjekcióznak egy kis ballont. Ezt felfújják, így a törött csont újra visszakerülhet az eredeti helyére. Ezután - szintén beinjekciózással - a ballonba orvosi cementet juttatnak, ami 8 perc alatt megköt, s szilárdabbá válik, mint maga a csont. 50 év felett minden negyedik nő és minden nyolcadik férfi szenved ettől a betegségtől.
Mint egy belga szakorvos a Le Soir című brüsszeli lapban elmondta, az oszteoporózis esetében a leggyakrabban a csigolyák törnek - s ráadásul ezeket az eseteket gyakran nem is diagnosztizálják, egyszerű hátfájásnak tudják be. Pedig ez nagyon komoly dolog: a sérült rész deformálódása miatt megnő az esélye újabb csigolyák törésének (minden ötödik, csigolyatörést szenvedő nőnél egy éven belül újabb hasonló eset történik), a gerinc deformálódik, több csigolya is elveszti eredeti ellenállóképességét, s a mozgás képességének megőrzéséhez elengedhetetlenné válik a bot, később a járókeret - legvégül pedig a beteg akár tolószékbe is kényszerülhet.
Sokáig az egyedüli lehetséges módszer az volt, hogy a beteget kórházba szállították, ott fűzőt tettek rá, s heteken át szigorúan pihennie kellett, hogy lehetővé tegyék a csont öngyógyulását. Az új módszerrel gyógyított betegek többsége 2 nap múlva már el is mehet a kórházból, s a műtét azon nyomban enyhíti fájdalmaikat, hiszen a csigolyára nehezedő nyomás az addiginál jobban oszlik el. Az egyetlen igazi nehézséget az jelenti, hogy a sebésznek nagyon pontosan kell bánni a tűvel, hiszen létfontosságú idegközpontok közelében dolgozik.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06