Egyszerű oltással fenntartható az inzulintermelés
Új vakcina az I-es típusú cukorbetegség kezelésében
Svéd kutatók olyan vakcinát fejlesztettek ki, amely az újonnan diagnosztizált I-es típusú cukorbetegeknél megváltoztatja az immunválaszt. Egy egyszerű oltással fenntartható az inzulintermelés, amely főleg a gyerekek és a serdülők számára fontos.
2008.10.13 07:23medipress.huAz I-es típusú cukorbetegség a feltételezések szerint immunbetegség, vagyis a szervezet elpusztítja saját inzulintermelő sejtjeit. Az alacsony inzulinszint gátolja a cukor és más szénhidrátok metabolizációját. Inzulinpótlás nélkül a betegek meghalnának, de még kezelés mellett is számos komplikáció léphet fel (vese-, szem-, szív- és idegi károsodás). Korábbi kutatások az immunrendszer blokkolására épültek, de ezek rendre nem váltak be a gyakorlatban, mivel súlyos mellékhatásaik voltak.
Dr. Johnny Ludvigsson, a Linköpingi Egyetemi Kórház gyermekgyógyász professzora és munkatársai a konkrét immunválaszra hegyezték ki a kutatást. A vakcina egy GAD nevű fehérjéből (mely normálisan az agyban található) és inzulintermelő hasnyálmirigy-szigetsejtekből áll. A cukorbetegek olyanok, mintha allergiásak lennének a GAD-ra, magyarázta Ludvigsson. A kifejlesztett vakcina, melyet a vizsgálat első és 30. napján adtak, az allergia elleni oltáshoz hasonlóan hat, „megtanítja” a szervezetet a GAD újbóli tolerálására.
A kutatásban 70, 10 és 18 év közötti, a kezdet előtt maximum 18 hónappal diangosztizált I-es típusú cukorbeteg gyerek vett részt. A kettős vak vizsgálat arra derített fényt, hogy bár az inzulinszükséglet egyik csoportban sem változott, a vakcinát kapott csoport hasnyálmirigyében magasabb aktivitást mértek. „Minél több inzulintermelő sejtet őrzünk meg, annál kevesebb szövődménnyel kell számolnunk, mind rövid-, mind hosszútávon” – magyarázta Dr. Richard Insel, a Fiatalkori Diabétesz Kutató Szövetség kutatási igazgatóhelyettese. Jó hír, hogy a vakcina biztonságosnak tűnik, nem észleltek mellékhatásokat.
Igaz, hogy a terápiás hatás elég kicsi, de mérhető és kimutatható – tette hozzá Dr. Denise Faustman, a bostoni Massachusettsi Közkórház immunbiológiai osztályának vezetője. Dr. Ludvigsson elmondta, hogy újabb vizsgálatsorozatba kezdtek, amelybe újonnan diagnosztizált cukorbeteg gyerekeket vonnak be, illetve azt vizsgálják, megelőzhető-e a vakcina segítségével az I-es típusú cukorbetegség kifejlődése a magas kockázattal rendelkező gyerekeknél.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06