"A hitelválság pozitív kicsengésű lesz"
Egy gazdasági elemzés szerint jól jöhet a hitelkrízis a gyógyszeriparnak
Nemcsak, hogy átvészelhetik, de hasznot is húzhatnak a világméretű hitelválságból a gyógyszeripar óriásai - vélik a Datamonitor szakemberei. Az elemző cég által kiadott tanulmány szerint a gyógyszergyárak felvásárlásokra fordíthatják egyedülállóan nagy tőkerejeküket.
2008.10.10 14:17medipress.huAz elemzők rámutatnak, az ipar más területeinek szereplői az elmúlt évtizedben kihasználták, hogy könnyen juthattak hitelhez. Az „olcsó adósságoknak” azonban hirtelen befellegzett.
Az USA-ban bekövetkezett krízis és a nagynevű gazdasági intézmények összeomlása miatt ugyanis „a bankoknak nem maradt más választása, mint védeni saját tőkéjüket és megszüntetni a kölcsönöket”.
Ezzel szemben a nagy gyógyszervállalatok „bölcsen kimaradtak az olcsó hitel játékból, és ennek eredményeként a hitelválság éppenséggel tisztán pozitív kicsengésű lesz” az iparág számára, amelynek egyébként nagy szüksége van a kedvező hírekre, fogalmazott Chris Phelps, a Datamonitor vállalatelemzési vezetője.
Az innováció hiánya, az egyre szigorodó szabályozás, valamint a vásárlók részéről érkező, árcsökkentést követelő nyomás ugyanis az egészségügyi ipart „minden korábbinál nehezebb” körülmények közé sodorta. A tanulmány arra is kitér, hogy ezek a hosszú távú negatív tendenciák egyértelműen visszaköszöntek a gyógyszeripari részvények árfolyamának alakulásában is.
Ezt támasztja alá, hogy amíg 2007 januárja és 2008 májusa között a Dow Jones Ipari Átlag gyakorlatilag nem változott, az amerikai Gyógyszeripari Index 10%-kal esett vissza. Ez a tendencia mindenesetre a válság kirobbanásával megfordulni látszik, sőt, valószínűleg a biotechnológiai és gyógyszeripari vállalatok közötti erőviszonyokra is hatással lesz. Előbbiek tevékenységének finanszírozása ugyanis az olcsó hitelek megszűnésével „hosszabb távon nehézségekbe ütközhet”, aminek következtében a különböző megállapodások és szerződések feltételeinek tárgyalásakor a gyógyszeripar képviselői kedvezőbb feltételeket csikarhatnak ki tőlük.
Phelps szerint ez azzal végződhet, hogy „a hitelválság ideje alatt a nagy gyógyszeripari társaságok újra és újra lecsapnak majd az értékes biotechnológiai cégekre”.