Miért hízol?

Genetikai hiba, vagy táplálkozási baj az oka alakodnak?

Fogyókúrázol, de nem vagy megelégedve az eredménnyel? Más egész nap eszik, és élete végéig ugyanazt a méretet hordja, te pedig már attól is hízol, ha csak ránézel egy szelet tortára? Vajon tényleg táplálkozásodban van a hiba, vagy szüleidtől örökölted alkatod?

2007.12.12 06:36femina.hu

A pici feleslegnek, az apró zsírpárnáknak, a redőknek és hurkáknak, valamint a már egészségünkre is veszélyes túlsúlynak több oka lehet. Nem biztos, hogy diétával (Diétatippek: ha irodában dolgozol), sporttal meg lehet oldani a problémát. Ahhoz, hogy rájöjj, mi lehet a megfelelő módszer (Miért nem híznak az olasz nők?), ismerned kell a kiváltó okokat, amelyek igen sokrétűek.

Étkezés

Az elhízás - illetve nem feltétlenül kell végletekben gondolkozni, tehát a hízás - okát mindenki automatikusan a táplálkozással azonosítja. Alapvetően nem is tévedünk nagyot, hiszen a helytelen táplálkozás (Egészséges és kalóriaszegény?), tehát a zsíros ételek fogyasztása, a nem megfelelő időben történő étkezés, illetve az ételek rosszul történő kiválasztása, vagy párosítása bizony hízást okoz. De nem feltétlen egyedüli kiváltó ok.

Mozgás (pontosabban nem mozgás)

A másik alapvető ok, hogy miért beszélhetünk egész társadalmakat érintő túlsúlyról, vagy súlyfeleslegről, az életformánkból (Sárkány ellen sárkányfű) adódó állandó ülés és a teljesen mozgásszegény életvitel. A karrier- és pénzhajhászás, a teljes anyagi függetlenség és egyenjogúság, a munkáltató által állított képtelen elvárási rendszer, és az összes mai társadalmi norma, mind egy olyan életvitelt generálnak, mely mellett az egészséges táplálkozás, vagy a rendszeres mozgás (kirándulás, kikapcsolódás, stressz helyes feldolgozása) gyakorlatilag szinte lehetetlenné váltak. Rohanunk és nincs semmire sem időnk. Legfőképp pedig nincs magunkra és az egészség-tudatos életformánkra (Gyógyteák az egészségért).

Gének

Amerikai kutatók felfedezték, hogy a folyamatos súlygyarapodáshoz bizony génjeink is alapvetően hozzájárulnak. Ez a felfedezés önmagban még nem lenne újdonság, hiszen általában ha a szülők túlsúlyosak, az utódok is öröklik a hajlamot. De az, hogy rájöttek (és állatokon végzett kísérletekkel be is bizonyították), hogyan lehetne a hízást mesterségesen megállítani, már komoly bizakodásra ad okot. Az egerekben kutatott 11-HSD-1 fantázia nevű májenzim kikapcsolásával hiába etetik őket töménytelen mennyiségű zsírral, szervezetük képtelenné válik beépíteni azt, tehát egész egyszerűen fizikailag alkalmatlanná válnak a hízásra(Miért hízlal a koplalás?).

Svéd kutatók szerint az agyban lévő grélin nevű anyag (mely az étvágy szabályozásáért felel) az általuk kifejlesztett CYTOO9-GhrQB nevű antitesttel megakadályozható. Az antitest mértékével az étvágy mértéke is csökkenthető. Az eljárást engedélyezték, tapasztalati tudás azonban nem áll rendelkezésünkre. Nem tudni pontosan, hogy az emberi szervezet hogyan reagál, ha egy saját anyagával szemben ható ellenanyagot adnak a páciensnek.

Pszichés okok

Ha valamilyen problémád van (Aromaterápia), hajlamos vagy a kanapén egy tábla csokival kikötni? Ezzel nem vagy egyedül. A legtöbb nő eszik, ha bánatos, vagy szorong. A WHO által végzett kutatás szerint a modernkori végtelen hízás (Hízz!) a társadalmak szegényebb rétegeit érinti. Természetesen ebben az esetben azokról a szegényekről van szó, akik nem éheznek. A több százezer megkérdezett 80%-os egyetértésben az anyagi helyzetük miatti folyamatos aggodalom, a munkából adódó stressz (Meditáció - a tudat lecsendesítése), valamint a nem elegendő társadalmi és szociális elismertség következményeként jelölte túlsúlyát.

Eltorzult ízlésvilág

Annak oka, hogy a túlsúlyosok száma nem egyezik meg a fogyókúrázók számával, nem más, mint a teljesen eltorzult ízlésvilág és elvárási rendszer. Miután a minket érő impulzusok a tökéletes külsőt (Sztárok régen és ma ) és bomba alakot programozzák agyunkba, sokkal többen fogyókúrázunk, mint ahányunknak ténylegesen szüksége lenne rá. A táplálkozási zavarok kezdete fiatalabb generációkat is érintenek, a koplalás és diétázás "tömegdivatként" hódít már a tinédzserek körében is. Habár testtömeg-indexünk nem is esik a túlsúlyos zónába, mégis közvélemény kutatásokon magunkra aggatjuk a kövér jelzőt.

Ezek alapján súlyfeleslegedre nem biztos, hogy a diéta a helyes válasz. Állhat komplexus, vagy akár génjeid felelőssége is a háttérben. Ezért mielőtt nekilátnál a fogyókúrának, alaposan mérd fel fizikai- és lelki állapotod!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.