Újabb bizonyíték a terhességi dohányzás veszélyére
Megrendítő: menekülne a magzat a dohányos anya elől
Aligha okoz meglepetést, ha azt mondjuk: az anya terhesség alatti dohányzása árt a magzat fejlődésének. Egy új vizsgálatsorozat azonban drámai módon mutatja be, hogyan is hat a nikotin a babákra.
2015.03.24 20:00ma.hu
Igen, már őket is zavarja, még mielőtt megszületnének: fintorognak és arcukat megpróbálják eltakarni azok a magzatok, akiknek anyja a terhesség alatt is dohányzik. Az angliai Lancaster és Durham egyetemeken végzett vizsgálatsorozatban 4D ultrahangos vizsgálatokat végeztek dohányzó és nemdohányzó kismamák magzatain, a felvételek pedig megrázó módon mutatják be, hogyan próbálnak szinte menekülni a dohányos anyák magzatai a nikotin elől. Ami azonban még ennél is megdöbbentőbb, az a bizonyíték, hogy a magzat fejlődését hogyan hátráltatja a cigaretta.
"A technológia azzal jár, hogy most már azt is láthatjuk, ami korábban rejtve maradt, felfedve, hogy a dohányzás milyen eddig észre nem vett módon befolyásolja a magzat fejlődését" - magyarázta Brian Francis professzor, a Lancaster University kutatója. A felvételek tisztán mutatják, hogy a dohányos anyákban fejlődő babák száj- és arcmozgása sokkal intenzívebb a nemdohányzó társaikhoz képest, ami a központi idegrendszer lassabb fejlődésére utal - mutatott rá a szakember, kiemelve, hogy ez egy újabb bizonyíték a dohányzás negatív hatására.
Azt már korábban is kimutatták, hogy a terhesség alatti dohányzás fizikailag is károsodást okoz a babában, különösen az agyat és a tüdőt érintve, továbbá a dohányos kismamák körében magasabb a vetélés vagy a koraszülés aránya, mint a nikotinmentesen élőknél. Szintén folytak vizsgálatok már a beszédkészségre vonatkozóan, amely ugyancsak a dohányos anyák gyermekeinek lemaradását mutatta. A mostani vizsgálat során húsz magzatot figyeltek 4D ultrahangos készülékkel a terhesség 24-36. hete között. A várandós nők közül négyen közepesen erős dohányosok voltak, átlagosan napi 14 szálat szívtak el, a többi anya nem dohányzott. A vizsgált babák mindannyian egészségesen jöttek a világra, ám a kutatók felhívták a figyelmet, hogy további vizsgálatokra lesz szükség, míg teljes mértékben meg tudják határozni a dohányzás befolyásoló hatását.
"Kiterjedtebb vizsgálatokat kell végezni, hogy megerősítsük az eredményeket és kivizsgáljuk a pontos hatásokat, beleértve az anyai stressz és dohányzás közti kölcsönhatást is" - jegyezte meg Dr. Nadja Reissland, a Durham Egyetem vezető kutatója.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06