Hat injekció helyett egy
Nem terheli a testet a varázs-hidrogél
Bizonyos betegségek rendszeres injekciózást igényelnek, akár heti szinten fel kell keresni az orvost. Emellett az egész szervezetet terhelik, ahelyett, hogy csak a kívánt területre koncentrálnának. Mindkét problémára született megoldás.
2015.02.22 21:00ma.hu
A nanogél struktúrája (forrás: Nature Communications)
Bizonyos betegségek rendszeres injekciózást igényelnek, ennek elkerülésére fejlesztettek ki különböző hidrogéleket a vegyészmérnökök, olyan folyékony anyagokat, melyek vízből és szintetikus molekulákból alkotnak 3D-s láncot. Nagy előnyük, hogy a szükséges hatóanyagot lassan adagolják a szervezetnek, ráadásul nem az egész test kap belőle, hanem célzottan, a gyógyszert igénylő területen szívódik fel.
Van azonban egy kis probléma ezzel a megoldással. A gélt be kell juttatni a szervezetbe, hogy ki tudja bocsátani magából a hatóanyagot, ez pedig többnyire műtéti eljárással történik. Az MIT kutatói azonban találtak egy jobb módszert: létrehoztak egy olyan hidrogélt, ami egy injekciós tű segítségével is bevihető a testbe. Mihelyst bejutott a megfelelő részre, a gél újra összeáll és apránként leadja a benne eltárolt hatóanyagot.
Ez a gél másképp működik, mint "társai", Eric Appel, az MIT szakembere és a tanulmány egyik szerzője rávilágított, hogy ez az eltérés előállításának módjából és felépítéséből adódik. A kutatók egyfajta molekuláris tépőzárat alkalmaztak az anyag különböző összetevői között. Appel elmondása szerint, még ha a hidrogél darabjaira is bomlik, ahogy azt felszívják egy fecskendőbe, képes újra összeállni. A gélek java sajnos nem rendelkezik ezzel a képességgel, ezért nem lehet injekció formájában beadni.
És van még egy előnye a biológiailag lebomló (azaz a szervezetben nyom nélkül felszívódó) polimereknek, melyekből a gél áll. Olcsóak, mivel könnyű nagy mennyiségben előállítani.
Egérkísérletekkel igazolták a hidrogél hatásosságát. Ennek során nem csak azt mérhették fel a kutatók, hogy a szer hatott, a gél pedig idővel felszívódott, hanem azt is, hogy a gyógyszer hatékonysága megnőtt. Ennek oka, hogy nem az egész szervezetet terhelték vele, csak az érintett testrészt, ráadásul folyamatosan, apró adagokban érhette el a hatóanyag az érintett területet, hosszabban, tartósabban és közvetlenebbül fejthette ki hatását.
A következő lépés a humán tesztek elindítása, és ha ezek is sikerrel zárulnak, a hidrogén megkezdheti hódító útját. Jelentősen lecsökkenhet ezzel bizonyos betegségek orvosi beavatkozást igénylő kezelése, Appel szerint a heti egy alkalom akár háromhavi egy alkalomra eshet vissza.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06