Védekezz okosan!

Óvszer, spirál, tabletta, hüvelygyűrű - tippek a biztonságos szexhez

Az emberi faj kivételes a földön a szexuális szokásai miatt, hiszen azon kevés fajok közé tartozunk, akik a szexuális együttlétet nem csupán utodnemzés céljából tartja fenn, hanem az élvezetekért, emiatt kézenfekvő a fogamzásgátlás kérdése a mindennapok során.

2008.09.13 10:04ma.hu

A fogamzásgátlás mindennapos kérdéskör az emberek körében, hiszen az emberi faj a szexuális érintkezést sokkal gyakrabban használja élvezeti okokból, mint utódnemzés céljából. A védekezés így komoly hangsúlyt kap és érdemes tudni minden típusáról mielőtt kiválasztjuk a számunkra legmegfelelőbb megoldást. 

A fogamzásgátló szerek két nagy csoportra oszthatóak, mégpedig a hormonális és a nem hormonális típusra. Ezenkívül a fogamzásgátlás esetében fontos gondolni arra is, hogy melyik típus véd meg minket a szexuális úton terjedő betegségektől is. Az első csoportba megnézzük a nem hormonális típusú fogamzásgátló módszereket, melyek hatásfoka jó, de nem 100%-os. Az óvszer a teherbeeséstől és a szexuális úton terjedő betegségektől is védelmet biztosít, de hatásfoka 90%-os, hiszen bármikor bekövetkezhet baki, miszerint kiszakad a gumi.
 
Ennek ellenére a legjobb megoldásnak bizonyul a fiatalok körében, akiknek a szervezete még nem kész a hormonális fogamzásgátlásra, de mégis szeretnének szexuális életet élni. Ezenkívül azok számára is jó megoldásnak bizonyul, akiknek nincs tartós párkapcsolatuk és csupán tiszavirág életű szexuális kalandokban élik ki magukat, hisz számukra védelmet nyújt a szexuális úton terjedő betegségek ellen is. 

Az óvszer feldobhatja az unalmas szexuális életet is, hiszen napjainkban egyre több színben és formában lehet kapni, sőt már vibrációs gyűrűvel felszerelt változata is létezik, ami az extra élvezetekért felelős. Az óvszernek egyetlen hátránya van, hogy a viselőjük nagy többsége utálja. Abban az esetben, ha makacs férfival állunk szemben, úgy érdemes a női óvszert kipróbálni, aminek a felhelyezése elég nyűgös és a szexuális úton terjedő betegségektől sem véd, de a teherbeeséstől ugyanolyan hatékonyan megóv, mint a férfi óvszer. 

A gyógyszertárakban egyre gyakrabban fellelhető spermicidek is a nem hormonális típusú védekezési eszközök táborát erősíti, amelynek a hatékonysága valamivel gyengébb, mint az óvszeré. A spermicidek krém, kúp, zselé, tampon formájában kaphatóak és sajnos sokan rosszul használják, ezért gyakori a baki, ezért 50%-os hatásfokúnak ítélik ezen szerek alkalmazását. Nem védenek a szexuális úton terjedő betegségek ellen, azonban jók a gombás és vírusos fertőzések megelőzésében.

A spirált nagyrész szülés után ajánlják, amikor a hölgy nem kíván többé teherbe esni. Általában 5 évre helyezik fel a spirált, amelyet a méhnyak köré helyeznek fel és így akadályozzák meg a nem kívánt teherbeesést. A nők nagy része gond nélkül viseli, azonban lehet hallani rémtörténeteket is a spirálról, miszerint a méh gyulladását, fertőzését okozhatják. A legújabb fogamzásgátlási eszközök közé sorolható a hüvelygyűrű, amelyet havonta egyszer kell a hüvelybe helyezni, s egy hónapon át védelmet nyújt. Természetesen nem véd a szexuális úton terjedő betegségektől. 

A hormonális típusú fogamzásgátlási módszerek a legmegbízhatóbbak, hisz ezeknél csak akkor csúszik be hiba, ha az adagolás nem megfelelő időközönként történik. A felelősség azonban itt teljes egészében az egyénen múlik, így a technikai hiba kizárt. A legnépszerűbb a fogamzásgátló tabletta, amelyet rendszerint 21 napos időközönként kell szedni. A 21. nap után 7 nap szünet következik, amely a menstruáció idejét jelenti, majd újra indul a következő 21 napos ciklus. 

Nagyon sok típusú fogamzásgátló tabletta kapható a piacon, így abban az esetben, ha az egyik típussal gondok adódnának úgy könnyen cserélhető másikra. A tablettának egyetlen hátulütője, hogy komoly hormonális hatások történnek a szervezetben, hosszú távú szedése esetén előfordulhat szexuális étvágytalanság, illetve sokaknál jelentős súlygyarapodást, hirtelen szőrösödést, vagy vérnyomás-ingadozást is okozhat. 

A fogamzásgátló injekció azoknak javallott, akik feledékenyek és mindig kihagynak egy-egy tablettát. A fogamzásgátló injekció 3,6,12 hónapos időintervallumokra garantálja a fogamzásgátlást, azonban ugyanolyan hormonális problémákat okozhat, mint a tabletta. Ugyancsak feledékeny hölgyek számára javallott a fogamzásgátló tapasz, melyet 3 havonta kell cserélni, azonban ezen fogamzásgátlási eszköz csupán a nyugati országokban elterjedt. 

Az esemény utáni tabletta is egy alternatíva, amit azoknak ajánlunk, akiknél becsúszott a bibi az óvszerrel vagy más védekezési módszerrel, hiszen ezen szerek hormontartalma igen magas. Általában csak sürgősségi esetben lehet hozzájutni és a baleset után 72 órával lehet kivédeni a nem kívánt terhességet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.