Így utazik az influenza a repülőn
Hová üljön a repülőn?
Egy, láthatólag valamilyen betegségben szenvedő embertársával kell megosztania a repülő légterét? Megmondjuk, hova üljön, hogy minél kevésbé legyen kitéve a fertőzésnek!
2014.11.02 15:00Szilágyi Szabolcs - ma.huTérjünk rögtön a lényegre: ha légúti panaszokkal küszködő utast találunk a repülőn, és szabadon választható az ülés, igyekezzünk (jóval) mögé ülni! Hogy miért? Hát ezért!
Amint az a fenti videón is látszik, az influenzás köhögés és tüsszentés baktérium/vírushordozó részecskék millióit juttatja a levegőbe. Ez a felhő aztán szétoszlik és leülepszik - tekintve, hogy a repülőn (ha csak nem kapcsoltuk be a légkondit) nincsen sok természetes légáramlat, csak a mesterséges levegőkeringetés dolgozik. A kabinban így szétszóródó, potenciálisan fertőző részecskék elsősorban a beteg utas körül ülőket érintik. Néhány sorral hátrébb viszont már szinte teljesen védettek lehetünk a "gáztámadás" ellen.
Minderre az Ansys világított rá, a vállalat precíz szimulációs szoftveréről ismert szakmai körökben. A nyomás alatt álló, nagy magasságokban való repülés során történő fertőzések dinamikája a cég szoftvere révén követhető nyomon.
Azon túl, hogy megfigyelhetjük a fertőzés terjedését, az Ansys szimulációja a légitársaságok folyamatos költségtakarékossági törekvéseit is elősegítheti. Azáltal, hogy pontos képet kapnak repülőik keringetőrendszeréről, hatékonyabbá tehetik azokat úgy, hogy akár súlyt is csökkenthetnek. Márpedig a repülés költségeit elsősorban az aerodinamika és a tömeg határozza meg: minél áramvonalasabb és könnyebb a repülő szerkezet, annál kevesebb energiával lehet a levegőben tartani.