Miért nem teszünk félre elég pénzt?
A boldogságot nem lehet megvásárolni
Nem tud félretenni? Túl sokat költ? Esetleg mindkettő? Ne csak a gazdaságot vagy a régi szokásokat okolja.
2008.08.25 14:17medipress.huPszichológusok és marketing szakértők felfedezték, hogy a megtakarítási célok időtávja a jólét igényével és a pénzköltési szokásokkal együtt mind szerepet játszanak a személyes anyagi helyzetünkben. "Néhányan azt gondolják, hogy nincs, ami ösztönözze őket a takarékoskodásra.” – mondta Leona Tam a norfolki Old Dominion Egyetem marketing adjunktusa.
Úgy látja, hogy a pénzmegtakarítás képessége inkább attól függ, mennyire koncentrálunk a rövid távú céljainkra. Akik csak a következő hónapra figyelnek, jobban boldogulnak. Tam 678 felnőttet kért meg, hogy becsüljék meg, mennyi pénzt tudnak majd megtakarítani a következő hónapban, illetve a jövőre nézve egy bizonyos hónapban. A megkérdezettek megközelítőleg annyit tettek félre a következő hónapban, mint amennyit előzőleg becsültek, vagy még annál is többet. A távolabbi jövőre nézve ez általában nem sikerült.
"Azok, akik több megtakarítást becsülnek a távolabbi jövőre, kevesebbet tesznek félre. Úgy vélik, a távolabbi jövőben majd többet tudnak félretenni, mint a közeliben. Ez lehet a magyarázat arra, hogy a legtöbben miért nem teszünk félre elég pénzt. "