Bill Clinton is részt vesz rajta

AIDS-világkonferencia kezdődött Mexikóvárosban

A péntekig tartó értekezleten összesen 22 ezren vesznek részt, kutatók, szakértők, aktivisták. A megnyitón felszólalt többek között Felipe Calederón mexikói államfő, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkára, Peter Piot, a világszervezet illetékes ügynökségének, a UNAIDS-nek vezérigazgatója és Margaret Csan (Margaret Chan), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.

2008.08.04 14:00MTI

Bill Clinton volt amerikai elnököt és Annie Lennox brit énekest is oda várják. A felszólalók rámutattak, miközben a betegség változatlanul terjed, a kezelésekkel egyre több ember életét sikerül egyre jobban meghosszabbítani, ezért pótlólagos forrásokra van szükség. Megállapították azt is, jelentős tennivalók vannak még a felvilágosítás és a szexuális életre való felkészítés terén. 

Pedro Cahn, a nemzetközi AIDS-társaság elnöke elismerte, hogy bár jelentős előrehaladás történt a betegség leküzdésében, úgy tűnik, a világ még nincs azon az ENSZ által 2006-ban kijelölt úton, amelynek 2010-ig oda kell vezetnie, hogy mindenki részesülhessen a AIDS elleni gyógykezelésben, illetve a kór megelőzésében. 

"De tehetünk, és tennünk kell az AIDS elleni küzdelemben" - jelentette ki a szakember. Különösen nagy taps fogadta Keren Dunaway-Gonzalezt, egy 12 éves HIV-pozitív hondurasi lányt, aki elmondta, a HIV-fertőzötteknek is vannak álmaik, de ezek csak akkor teljesülhetnek, ha van elég gyógyszer, és olyan légkörben nőhetnek fel, amelyben nem bélyegzik meg őket, és nem szenvednek hátrányos megkülönböztetést. 


A betegség első megjelenése - 1981 - óta 25 millióan haltak meg AIDS-ben. Jelenleg 33 millióra becsülik a HIV-fertőzöttek számát; 90 százalékuk a fejlődő világban él. Tavaly kétmillió fertőzött halt meg. A kelet-európai és közép-ázsiai térség fertőzötteinek összesen 90 százalékát Oroszországban és Ukrajnában regisztrálták. Utóbbi országban 2001 óta megduplázódott a HIV-fertőzöttek száma. 

Több országban - például Kínában, Malajziában - kábítószerfüggők közül kerül ki a HIV-fertőzöttek többsége; injekciós tűvel adják át egymásnak a betegséget. Tavaly a nemzetközi közösség tízmilliárd dollárral segítette a betegség elleni küzdelmet. A UNAIDS szerint ennek az összegnek majdnem a duplájára lenne szükség. A fejlődő országokban a súlyos betegek harmada jut csak hozzá a betegség tüneteit enyhítő gyógyszerekhez. 

Az AIDS nem csak a fejlődő országokban jelent gondot. Egy közelmúltbeli kormányzati jelentés szerint az Egyesült Államokban felgyorsult a fertőzés terjedése. Mindkét várható elnökjelölt foglalkozott a témával. A kétévente megrendezett AIDS-világkonferenciának most először ad helyet latin-amerikai ország. Ennek megfelelően a tanácskozáson megvizsgálják azt is, miért indult növekedésnek az AIDS-megbetegedések száma az elmúlt időszakban a dél-amerikai indián népesség körében.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.