Miért ne avatkozzunk bele az élővilágba?

Önmagukat ítélik éhhalálra a teknősök

A közönséges levesteknős ritka látványosságnak számít a világ számos pontján, ám Indonézia egyik szigetén - amelyet épp a méretes hüllők megóvásával bíztak meg - olyannyira elszaporodtak az állatok, hogy táplálékforrásuk felélésével már saját túlélésüket veszélyeztetik.

2014.01.16 14:25MTI

A Borneó Indonéziához tartozó részének közelében fekvő Derawan sziget védett tengeri övezetének egyhektárnyi területén mintegy húsz teknőst észleltek 2011-ben. Ez azt jelenti, hogy a területen búvárkodók szinte biztosan összefutnak egy példánnyal a vízben. Ez az arány négyszer magasabb a nem védett területeken jellemzőkhöz képest és a hüllők vadászata előtti időkből származó történelmi számadatokat is túlszárnyalja.

A veszélyeztetett teremtmények a legelőkön látott tehenekhez hasonlóan szoktak legelni a tengerifűmezőkön. Egyre növekvő számuk azonban kétségbeesésbe taszította őket. Mivel a vízfelszín közelében nem maradtak levelek, az állatok gyökerestül tépik ki a növényeket, nem hagyva mást hátra, mint megkopaszított óceánfenék-foltokat. A Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban közölt friss tanulmány szerint ilyen viselkedést ez idáig sehol sem tapasztaltak a szakemberek.

Az ausztráliai Queenslandi Egyetem ökológusaként dolgozó Peter Mumby, a tanulmány társszerzője szerint a tengerifűmezők visszanövése rengeteg időbe telik. A hollandiai Nijmegenben működő Radboud Egyetemen dolgozó Marjolijn Christianen által 2008 és 2011 között vezetett kutatócsoport arra jutott, hogy majdnem az összes teknőst el kellene költöztetni a területről ahhoz, hogy a tengerifűmezők regenerálódhassanak. Amennyiben az állatok nem állnak le, akkor a tengerifűágyak teljesen elpusztulnak a következő 5-10 évben.

Mumby szerint az egyik rövidtávú megoldás az lehet, ha megpróbálják áttelepíteni a teknősöket egy kevésbé zsúfolt védett övezetbe, de hozzátette, hogy a helyi kormánynak muszáj nagyobb volumenű természetvédelmi lépésekben gondolkodnia. A tíz éve működő védett övezeten kívüli területek tengerifűmezőit a mezőgazdasági beruházások - köztük a gyorsan terjeszkedő pálmaültetvények - és a közeli bányákból visszamaradó anyagok tizedelik.

A védett területen kívül az orvvadászok is fenyegetést jelentenek a teknősökre. A kutatók szerint a páncélos hüllők egyik legfőbb természetes ellenségének számító cápák túlhalászása is tényező lehet a teknősök számának növekedésében. A Derawan partjainál előforduló állatok nagy része nem a szigeten fészkel, hanem külső területekről, köztük Malajziából és a Fülöp-szigetekről érkezik - mondta Windia Adnyana, a Baliban működő Udayana Egyetem munkatársa. Hozzátette, míg egyre több példány jár oda enni, addig a szigeten fészkelő egyedek száma folyamatosan csökken.

Egy 2011-es globális felmérés szerint az összes tengerifűfaj 14 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye, elsősorban a szennyezés, a part menti beruházások, az erdőirtások, az üledékesedés, a szennyvízkivezetés és az iszaposodás miatt. A közönséges levesteknős veszélyeztetettként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.